| Adi0134 a întrebat:

Am ochelari de departare si eu ii port numai acasa. Asta imi va lasa vederea aceeasi "stricata" sau mi se va imbunatati vederea sau mi se va inrautati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se va înrăutăți pentru ca îți forțezi ochii

| zaratu a răspuns:

Ochelari trebuie purtati tot timpul ca sa nu mai inainteze dioptriile, daca ii porti mereu dioptria numai inainteaza

| Yunnochan a răspuns:

Dacă ai între 10-18 ani, orice ai face va crește dioptriile pentru că ești în creștere/dezvoltare. Și eu port același fel de ochelari și îi folosesc numai când ies din casă, la liceu, sau atunci când stau pe calculator/telefon/laptop/televizor. Îți recomand când stai pe gadgeturi să ai ochelari dacă ochelarii tăi te protejează de lumina albastră a gadgeturilor. Eu nu cred că îți afectează vederea dacă nu porți permanent ochelari. Nici eu nu port și am același număr de dioptrii de un an și ceva. Dacă vrei să îți îmbunătățești vederea consumă mai multe fructe portocali și fructe care conțin vitamina A. E bună la vedere. Găsești pe internet exerciții pentru relaxarea mușchilor oculari. Fă pe zi astfel de exerciții și în câteva luni vei avea rezultate. Eu așa îmi mențin dioptriile aceleași chiar dacă normal trebuia să crească.