| adelynaa a întrebat:

Intrebarea pe care as vrea sa o pun este pentru cei care poarta ochelari sau cei care stiu despre problemele cu vederea.
Eu am dioptri de -1, 25 si port ochelari eu as vrea sa stiu daca in timp se v a remedia problema si imi voi imbunatati vederea astfel incat sa nu mai trebuiasca ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, miopia creste atata timp cat vei creste si tu( banuiesc ca ai sub 18 ani). Odata cu cresterea ta creste si diametrul antero-posterior al ochiului.

| noktambul a răspuns:

Sigur ca iti vei imbunatati vederea, dar cu conditia sa porti acum ochelarii tot timpul. Rabdare. Si nu considera ochelarii un handicap. Tu nu vezi ca toti prostii isi pun acum sticle la ochi numai ca sa para trendy? Important este sa iti gasesti un model de rame care sa te puna in valoare ca aparitie, pentru ca, in opinia multor barbati, gagicile cu ochelari au un plus de sex appeal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti vei imbunatati vederea cand vei aveai 40-50 ani. pana tunci doar prin operatie

| Anonim134 a răspuns:

Depinde de fiecare, si de ce face fiecare cu vederea. Eu am pornit de la -1.75 la ambii ochi, si am ajuns acum, la -2 la stangul si -2.50 la dreptul, dupa 4 ani de purtat ochelari. P.s : am 15 ani acum!
Cea mai sigura solutie e operatia, care se face dupa 18 ani, si pentru a putea face acesta operatie, trebuie ca dioptriile sa stagneze cel putin 1 an si jumatate inainte de operatie. Mai multe informatii nu`ti pot da. :d Bafta:*

| IndieBird a răspuns:

Mai bine mergi la o optica medicala. Si eu am ochelari si iata ca, totusi, nu stiu sa iti raspund. Dar oricum mergi la un cabinet bun, e foarte important!