| mata_1319 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria, insa am o intrebare ca ma macina. Am ochelari pentru departare, dioptriile sunt de 1 si 1, 15, ideea este ca ochii mi s-au obisnuit cu ochelarii, daca nu-i mai port o vreme, voi revenii la normal? Adica, sa nu mai vad blurat de la departare.
Si daca port ochelari, dupa cat timp mi se poate corecta vederea?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia nu se corecteaza de la sine, poate doar cu o operatie sau rar prin portul ochelarilor. Daca nu vei purta ochelarii nu faci decat sa iti agravezi miopia si sa te alegi si cu dureri de cap