| anonim_4396 a întrebat:

Am ochelari... la ambii ochi am 0.75 daca ii port mereu in cat timp nu mai trebuie sa port? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuly97 a răspuns:

Cam 6 luni sau un an, ce iti zice doctorul, dar nu mai mult de 2 ani, ca ai putin si se corecteaza repede

4 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

SI EU!, am miopie 0, 75 si ii purtat din iunie anul trecut si in septembrie-octombrie vroia sa imi puna 0.65 dar pana la urma a zis sa ii mai tin putin

| RalucutzaX a răspuns:

Pai daca zici ca ii poarti mereu (dar sa nu fie zgariati sau murdari)poti sa scapi de ei dar daca nu poate sa iti creasca dioptria dar poate sa iti creasa chiar daca ii poarti cum trebuie

| georgyya a răspuns:

Si eu am la fel, dar va trebui sa ii porti mereu exceptand cand faci baie si dormi. Eu am ochelari de cativa ani buni. In viitor vreau sa ma si operez. Nu exista sa nu mai porti, eventual daca se intampla o minune sa-ti revina vederea sau la o operatie daca iti permite ochiul sa fie operat. Nu-ti face probleme ca vei purta ochelari, tu du-te si la control si ai grija sa nu-ti obosesti ochii.

| adelutza96 a răspuns:

Si eu am inceput la fel. Si, desi ar trebui sa scapa dioptria, am intalnit multe persoane la care creste.