| Mimo2 a întrebat:

Am părul foarte des, subțire și fragil. După fiecare spălare părul meu arată ca puful de găină din cauză că e prea subțire.
Ce tratament pot face pentru a intări părul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Lasa parul asa daca ai sub 20 de ani. O data cu inaintarea in varsta parul se schimba. Si eu eram complexat ca il aveam sarma si foarte des cand eram mic nu puteam sa il las sa creasca prea mult pentru ca statea ca un pamatuf. Acum e foarte moale si nu i-am facut nimic. Decat il spal cu sampon sau gel de dus, nu conteaza.

| Blablablablablablablablablablablabla a răspuns (pentru GdX):

Încearcă o masca de par, am folosit-o și eu și e foarte bună! Tot asa aveam și eu parul dar am făcut 1-2 ori pe săptămână aceasta masca de par și s-a schimbat complet, e moale, și îl pot aranja cum vreau eu. Masca se face din 2-3 gălbenușuri de oua, depinde de lungimea parului, 5-6 linguri de ulei de măsline și 2-3 lingurițe de ulei de ricin și dacă ai miere dar nu e neapărat eu am făcut fără. Se amesteca toate și se aplica pe parul ud. După stai o jumătate de ora cu masca pe cap acoperita de un prosop sau ceva și după te speli și folosești șamponul și balsamul dacă ai. Mult succes!

| supadeceapa a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Prea mult ulei pentru par subtire...

| Blablablablablablablablablablablabla a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu este pentru ca uleiul se amesteca cu gălbenușul de ou, sau poate pune mai puțin eu am spus cum am făcut eu, eu am parul pana la fund și e foarte des... Acum nu știu cum are ea parul

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poti sa incerci un sampon sau o masca pentru par subtire si fragil. Eu am pus ochii pe niste masti de par din dm, niste pachetele - 4 lei unu, si scrie pe el exact pentru ce tip de par e. Vreau sa incerc saptamana viitoare.

| Savino2308 a răspuns:

Spala te cu Favisan, sampon naturist, il întărește, e foarte bun! Si eu il folosesc de cativa ani.Sau te poti spala cu ceai din frunze de nuc.