| AnaMaria113bm a întrebat:

Ce pot face pentru părul fragil, subțire și cu tendință de rupere?

6 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

Ia-ți niște suplimente alimentare ce conțin calciu, magneziu, zinc și vitamina D. Le poți lua zilnic o dată pe zi după mâncare. Acestea îți întăresc nu doar părul ci și unghiile, pielea, te ajută. Probabil ai așa părul pentru că duci lipsă de aceste minerale. Și încearcă să te speli cu un șampon cât mai natural, ia-ți de la farmacie. Nu-ți lua toate prostiile la care se face reclamă că nu-s bune. Nu te vopsi pentru că astfel îți slăbești părul și ajunge cum ai descris tu. Tunde-ți vârfurile regulat, cam din 3 în 3 luni. Cam atât ar fi...

| AnaMaria113bm explică (pentru LenoreVoldaren):

Mulțumesc! Ce șampon aș putea folosi?

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru AnaMaria113bm):

În principiu ceva de la Gerovital. Dar poți încerca și ceva "noname", nu trebuie să fie scump. Eu am folosit mai demult și un șampon făcut numai din ierburi. E adevărat că nu mirosea foarte frumos, dar după ce mă spălam cu el nu îmi miroasea deloc părul și îl făcea foarte frumos și sănătos. Păcat că s-a terminat și nu am putut da de el nicăieri și nici nu mai știu cum se numea. Ideea e că poți să-ți iei și ceva ieftin dar natural.

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Te tunzi scurt sau chiar 0 {apoi in timp ce creste la loc} nu te mai dai cu toate panaramele pe par. il speli pur si simplu odata la 2-3 zile cu sampon normal si atat.

| veronika12346 a răspuns:

Faci masti cu keratina, si in sezonul de iarna mai ales utilizezi ulei de par! Si nu il mai usca des cu foenul sau nu mai utiliza des indreptatorul., ele distrug structura parului si ea devine fragila, respectiv se rupe repede!

| Larisa26 a răspuns:

Încearcă un tratament pentru păr sau un șampon care conține tratament