| simooo a întrebat:

Am pistruii, iar toata lume imi spune ca sunt frumosi. Mie una nu imi plac.asa vrea sa scap de ei. Ajtati-ma! Dau fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| babyblue a răspuns:

Si eu am cativa...cand eram mai mica ma deranjau enorm, insa, cu timpul, m-am obisnuit cu ei.Am incercat sa scap de ei cu o lotiunue din marar(sau ceva de genul)... dar nu a mers.
Totusi, iti voi da niste,, tratamente'' care te-ar putea ajuta sa scapi de ai pentru o perioasa de timp:
1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

10 răspunsuri:
| cornel a răspuns:

Mergi la medic si poate te rezolva el

| marya a răspuns:

Si eu am tot aceasta problema is mie imi smpun la fel ceilalti...eu astept sa dispara pentru ca unchiul meu a avut pistrui si iau disparut acum nu mai are nici 1 pistrui ca sa ii faci sa dispara foloseste un fond de ten fi linistita la majoritatea persoanelor dispar cand nu se asteapta si la poze folosete photo! editor il poti lua de aici:http://pho.to/editor/peditorinst.exe (poti sc si pe google photo editor download daca nu mere) sper ca te-am ajutat

| andreeaaa1 a răspuns:

Nu stiu daca poti sa scapi de iei.incearca sa tii acoperi cu fond de ten.si eu am putini pe nas si asta fac.succes!

| CristinaCristi a răspuns:

Eu am citit ca e bine sa-ti faci masca cu castravezi sau mai e buna zeama de lamaie... - sau
Incearca gama Ardes Cosmetici, serul si crema bioestompatoare, sunt cele mai eficiente din cite am incercat vreodata.http://www.bodyalchemist.ro/content/ardes-tratamente-fata.htm sau Masti
Suc de papadie (flori si tulpini pisate) - se amesteca cu aceeasi cantitate de suc de lamaie si miere, la care se adauga caolin sau argila verde, pana se obtine o pasta moale. Se aplica pe fata curata, la doua zile. Se indeparteaza prin frictionare cu degetele umede, spaland resturile cu apa calduta.
Frunze proaspete de afine, precum si fructe bine pisate - se amesteca cu caimac de pe lapte si miere de albine.
Se face un decoct din patru linguri de flori de papadie si doua de deditei si o cana de apa. Se fierb 5 minute. Se strecoara. Apa se foloseste prin aplicare de comprese, iar plantele se terciuiesc si se amesteca cu apa oxigenata. Se aplica pe fata sub forma de masca. Se spala dupa 10 minute. Se aplica o crema hidratanta.

Lotiuni
Pentru pistrui: se spala in fiecare zi fata cu apa in care au fiert arpacas si flori de soc. 200 ml apa si o lingura de arpacas se fierb 20 de minute, apoi se adauga o lingura de flori de soc. Se acopera vasul, se lasa sa se raceasca si se strecoara.
Suc de la mladitele de vie taiate, sau sucul de la un strugure necopt, cu care se tamponeaza seara petele.
Se fierb 30 de minute intr-un litru de apa 30 g de marar proaspat. Se strecoara si se adauga 20 g de glicerina.
Doua manunchiuri de flori de ghiocei se pun intr-un vas, peste care se pune zeama de lamaie, cat sa le cuprinda. Se amesteca si se lasa la macerat trei zile. Se strecoara, storcand bine florile printr-un tifon, si se pastreaza in sticlute inchise la culoare. Se frictioneaza petele cu ajutorul unui tampon de vata seara, inainte de culcare. Se repeta pana dispar petele.
Se zdrobeste o ceapa si se strecoara printr-un tifon. Sucul se amesteca cu 1/2 lingurita de suc de lamaie si miere de albine. Se frictioneaza pielea de doua ori pe zi.
Evitati folosirea cremelor pentru albit, care contin bismut si precipitat alb de mercur. Pentru moment decoloreaza, dar la primele raze de soare pielea se va pata si mai mult. vrau fundita te loggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg muttttttt

| ladygaga_9914 a răspuns:

Pai daca toti iti zic ca sunt frumosi dc vrei sa scapi de ei? straight face

Daca neaparat vrei sa scapi de ei, ii poti acoperii cu fond de ten sau un corector... o pudra.

| Reew a răspuns:

Si eu am pistrui si mii iubesc:d! Toata lumea imi spune ca sunt frumosi si uitandu-ma mai bine imi dau seama ca au dreptate. Oricum nu te invinuiesc fiindca la un moment dat nici mie nu-mi placeau ai mei, desii unora le placeau iar altora nu si eram putin influentata:d dar acum realizez ca au si pistruii rolul lor in ffrumusetea unui om! Oricum daca vrei sa tii acoperi foloseste un fond de ten si daca ai incercat asta altceva nu stiu:d.Succes oricum!

diydutziyk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi un fond de ten ca sa ii acoperi, banuiesc ca altfel nu poti sa scapi de eiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopsesteti fata

| © E m i ℓ y a răspuns:

Solutii naturiste:

Estomparea petelor de pe piele se poate realiza cu ajutorul unor masti sau tratamente naturale in special pe baza de lapte, lamaie, caise sau castraveti. Este adevarat insa ca nu ne putem astepta la minuni daca apelam la aceasta varianta mai ales ca nu intotdeauna acelasi tratament are efecte pozitive pentru toata lumea. Trebuie deci sa existe disponibilitatea de a incerca in mod repetat pana cand rezultatele incep sa fie vizibile. Iata asadar cateva masti pe care orice medic homeopat ni le-ar putea recomanda:

1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

| SCRD a răspuns:

Ai putea sa incerci sa-ti aplici pe fata cateva bucatele de castravete zilnic. Am o prietena care a incercat si chiar a functionat. Sper ca ti'am fost de folos :*