| Bailando a întrebat:

Am pitiriazis versicolor ( asa a zis medicul dermatolog ) de cativa ani buni. Ma tot confrunt cu aceasta afectiune a pielii de multa vreme, am tot incercat tratamente peste tratamente...n-a mers nimic, unele chiar afectau mai rau. Spre exemplu : Travogen, dupa 2 zile de utilizare, imi inrosea mai rau petele.
In momentul de fata, urmez un tratament cu Mediket Versi ( gel de dus ). Sunt la a 9 a zi de utilizare continua ( in fiecare seara ).
Am cateva nelamuriri:
1) Dupa ce am inceput sa dau cu Mediket, mi-au aparut pete si in alte zone ale corpului decat cele deja existente inainte de utilizare;
2) Cele ce erau deja pana sa incep sa dau cu el, par sa se usuce, deja au format un fel de coaja sa zic, la suprafata, sunt foarte aspre si par sa se exfolieze;
3) Cand il aplic, in cele 5 minute de stat cu el pe piele, ma ustura foarte rau, echivalentul a unei taieturi peste care pui sare/spirt, si inclusiv cand clatesc ustura;
Concluzie: Pana acum, in afara de inmultirea petelor si aparenta de exfoliere, nu vad nicio diferenta.
Cand ar trebui sa vad ca dispar petele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele efecte incep sa se vada dupa cam 4 saptamani de utilizare corecta. Asta doar daca nu te rinfectezi de pe haine (poentru asta trebuie sa fierbi, dupa fiecare utilizare toate hainele, prosoapele si cearsafurile)

| Bailando explică (pentru Brigaela):

Da pai azi ar fi a 10 a zi de utilizare constanta, in fiecare zi. Dupa care mai dau inca 4 zile, apoi dau 1 data la 2 zile timp de 14 zile, apoi mai dau 1 data pe saptamana timp de 4 saptamani.
Nu am fiert hainele niciodata. O sa incep sa fac asta. Multumesc frumos!