| Loran a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu nasoalele pete albe pe nume pitiriazis versicolor, am fost la dermatolog si mi-a recomandat nizoral comprimate si crema dar in zadar. Cum pot scapa de ele? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pitiriazisul versicolor este o ciuperca care se vindeca greu. Trebuie sa te dai cu nizoral crema de doua ori pe zi timp de macar 30 de zile consecutiv. Ciuperca se ascunde in par, asa ca in aceste 30 de zile trebuie sa te speli o data la doua zile cu sampon Nizoral (si sa-ti tai parul cat mai scurt posibil). In plus, trebuie sa respecti cateva masuri stricte de igiena: trebuie sa porti maieu de bumbac si pijamale de bumbac pe care sa le schimbi zilnic (atat maieul cat si pijamaua). Prosopul trebuie de asemenea schimbat dupa fiecare utilizare. Acestea toate se spala la temperaturi inalte (90-95 de grade) sau se fierb de fiecare data si apoi se calca cu fierul incins, pentru sterlizare. Cearsafurile se schimba o data la 3-4 zile, se fierb (sau se spala la temperatura inalta) si se calca cu fierul fierbinte. Cada se spala bine cu Domestos dupa fiecare utilizare.
Fara aceste masuri, care sunt dificile la prima vedere, nu ai cum sa scapi de infectie.

| IrimieRaluca a răspuns:

Eu stiu ca asta dispare spontan. Fa tratamentul si ai rabdare.