| Oblivion91 a întrebat:

Am probleme cu somnul, in sensul ca adorm foarte greu cand nu dorm in patul meu. Daca ma duc sa dorm in alta parte (la camin de exemplu), imi si cate 2-3 ore sa adorm. Cand sunt la facultate, imi e foarte greu pentru ca adorm pe la 2-3 si la 7 trebuie sa ma trezesc. Problema cred ca este mai mult psihologica pentru ca stiind ca mi se intampla asta, cand ma culc, imi sta gandul numai la faptul ca nu voi putea dormi pentru ca nu e patul meu. Am incercat sa beau ceai de somn linistit sau lapte dar degeaba. Si nici nu se pune problema ca nu sunt obosita, pentru ca sunt foarte. Acasa nu am nicio problema, adorm oricand. Nu stiu ce sa fac, mai ales ca va trebui sa plec din nou si voi avea iar probleme cu somnul. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Andr3y_6218 a răspuns:

Trage'ti un pumn in fata si iei somn instanthappy

| Gugletizaa a răspuns:

Eu cand nu am somn beau ceai de tei... bunica mea zicea ca inainte de culcare mananca ceapa pentru ca si ea are probleme cu somnul

| ApofissPapaya a răspuns:

Poate bei cafea, energizant, cola chestii gen pe timpul zilei. Nu te mai gandi ca nu e patul tau. Relaxeaza.te, asculta muzica de la telefon sau mp3/ mp4 cu castile, uita.te la televizor din pat si te va lua mai usor somnul.

| stuffhappens a răspuns:

Obosestete cat mai tare ziua

| Justmed a răspuns:

De fapt nu, este ceva normal ca sa nu poti dormi la fel de bine cand nu esti acasa, este la fel la toti santem obisnuiti cu patuturiile noastre de acasa, cu sigurata te vei obisnui, incearca, ca in fiecare seara inainte de culcare sa schimbi ceva, de exemplu astazi schimb perna sau asa ceva, faci asa in iecare seara si te gandesti ca astazi am facut aia va trebui sa dorm bine ...bafta cu somnul, in cel mai rau caz va trebui sa apelezi la somnifere, am uitat sa apelezi la muzica de multe ori muzica iti poate da o stare de somn ( nu ma refer la rock ) ...noapte buna

| Ecea a răspuns:

Din cauza leni.
Am si eu aceiasi problema.
Stau toata ziua, nu fac nimic activitate si noaptea nu pot sa dorm.
Dar iti spun o solutie sigura : Apuca-te de munca sau incepe un sport.alearga sau inoata. orice.
Sa vezi ce bine o sa dormi.

| MMihai a răspuns:

Când ești foarte obosită, adormi și pe un scaun, nu numai în pat!

| AstaMicăăEoBestie a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema si ma simteam agitata noaptea, am fost la medic.in primul rand ar trebui sa reduci consumul de cola, apoi incearca sa iei o lingurita dar numai una cu 2 ore inainte de ora de culcare de peritol (este un sirop cu efect oarecum sedativ, e bun pentru intoxicatii, si da pofta de mancare pentru anemici) este foarte bun!happy