| anaela_1467 a întrebat:

Am prostul obicei de a-mi trosni tot timpul degetele de la maini. Daca trece mai mult de 1 ora incep sa ma doara si din instinct le trosnesc, poate sa dauneze cumva sanatatii acest obicei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

"Pocnirea" articulatiilor genereaza efecte de cavitatie. Cavitatia distruge articulatiile. O explicatie pe intelesul tuturorar fi asta: formarea şi implozia bulelor de aer poartă numele de cavitaţie. Apare ca urmare a dilatarilor si comprimarilor rapide, care se succed in lichid si duc la aparitia unor tensiuni in anumite zone, care fac sa se "rupa" moleculele de lichid si astfel iau nastere bule care contin gazele dizolvate in lichid. Cand aceste bule care vibreaza se sparg pe suprafata de contact, dau nastere unor presiuni locale foarte mari. Unul din principalele efecte nedorite ale cavitatiei o reprezinta uzura suprafetelor de contact (unde are loc implozia). Cand iti "pocnesti" articulatiile produci in articulatie unde de soc cu viteza foarte mare, pe care le percepi drept "pocnitura". Aceste unde elastice din articulatie (in lichidul sinovial ce lubrifiaza articulatia) produc cavitatie, care duce la uzura prematura a articulatiilor.In timp, obiceiul asta iti poate aduce mari probleme. Vei constata ca iti tremura mainile de nu le mai poti controla. Incearca sa te controlezi, pentru a te dezobisnui. Dar pentru asta iti trebuie multa vointa. Succes!

6 răspunsuri:
| unicka a răspuns:

Am auzit ca dupa o anumita varsta incepe sa-ti tremure mainile, asa ca incearca si scapa de acest prost obicei!

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Troznirea degetelor nu e bună pentru sănătatea încheieturilor în general. Oricum când te încălzeşti trebuie să întinzi articulaţiile, deci implicit să îţi trozneşti degetele, dar e recomandat să faci asta doar când te încălzeşti. Cântatul propriu-zis nu cred că o să ţi-l afecteze, dar mai târziu s-ar putea să te trezeşti că îţi tremură mâna.

Încearcă să întinzi braţul, cu palma spre pământ, şi să pui o foaie de hârtie pe mână. Atunci îţi cam dai seama în ce stadiu sunt încheieturile tale, în funcţie de cum tremură foaia

| Catalion a răspuns:

L-a batranete o sa-ti tremure mainile in asa hal, incat nu o sa mai poti sa tine nici macar o cana cum trebuie. Nu mai face asa pentru ca iti slabesc tendoanele si e nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am obiceiul asta.citisem pe internet(nu mai stiu adresa exacta) si la fel mi-a spus si doctorul, nu are nici o legatura cu tremuratul mainilor la batranete.doctorul meu mi-a spus ca in momentul in care ne miscam, la articulatii se formeaza pungute de gaz, care pocnesc singurele la un moment dat.deci nu e nici o diferenta daca le pocnim noi sau pocnesc singurele.chestia cu tremuratul mainii este inventata de batrani, cum ar fi orbirea daca te masturbezi. oricum nu le trosni si tu prea des.sunt pareri impartite cu privinta la acest aspect.nu poti sti sigur care e adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rupele

| palasi99 a răspuns:

Depinde daca ti le trosnesti mult ca o sa inceapa sa iti tremure mainile de la vreo 50 si ceva de ani in colo.deci nu ti le mai trosni. e sfatul meu