| Emena a întrebat:

Stiu ca este un gest prost si ca nu este bine pentru sanatatea mea,dar nu ma pot abtine sa nu imi mai trosnesc degetele. Atunci cand incerc sa ma abtin in a le trosni simt ca ma dor incheieturile mainilor, ma dor degetele si trebuie neaparat sa le trosnesc. Cum sa scap de acest obicei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi mai trosnesc degetele, dar nu am nimic...bine foarte rar mi le trosnesc.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Cand iti trosnesti degetele, lichidul care lubrifiaza articulatia este compresat si eliberat cu putere, sau este decompresat pana cand se permite separare elementelor articulatiei ca atunci cand ridici un phar cu fundul ud de pe masa: intai se ridica greu, dupa care scapa brusc. Procesul nu este in nici un fel daunator pentru articulatie si nu ar trebui sa produca nici un fel de probleme contrar miturilor care to circula. Cu toate astea insa, unul dintre aceste mituri este artial adevarat: acela ca articulatiile degetelor se ingroasa cu timpul. Asta insa este un lucru destul de benefic insa deoarece rezistenta articulatiei creste si nupare doar cand iti trosnesti degetele ci in special de la efort fizic. omenii care muncesc mult cu mainile, cara greutati sau ridica gantere / haltere au in general degetele mai groase si mai puternice.

| Apache2605 a răspuns:

E un tic nervos ce ai tu...asa cum unii isi rod unghiile, tu iti troznesti degetele. Durerea incheieturii de care zici este or doar in mintea ta, ori este de la reumatism. Si pe mine ma dor incheieturile cand e vreme urata de exemplu. Sfatul meu e pur si simplu sa ignori. :*