| anonim_4396 a întrebat:

cred ca multi dintre voi se confrunta cu troncanitul degetelor...problema mea este ca deja a devenit o dependenta sa ii zic asa pentru mine.Imi trosnesc degetele si de la baza si de la mijloc, incheieturile la maini, gleznele si degetele de la picioare si gatul.Deja daca stau cateva ore fara sa mi le trosnesc sunt agitata, ma dor locurile respective si sunt constienta ca nu e ok.De exemplu nu pot scrie mult ca ma dor degetele dar dupa ce le trosnesc nu mai am nimic sau nu ma incalt pana nu imi tronsesc degetele la picioare...am ajuns sa imi paraie oasele de la glezne fara sa fac nimic, pur si simplu cand calc.Chiar vreau sa scap de acest obicei si ma gandeam ca poate imi dati idei, cum ati reusit voi sa scapati sau orice idee happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMundo a răspuns:

Gaseste-ti un alt obicei, gen eu aveam aceeasi chestie si cand imi venea sa imi trosnesc degetele luam o mingiuta din plastic elastica(cumparata de la farmacie cu 5 lei) si o strangeam si apoi ii dadeam drumu, iar o strangeam si iar ii dadeam drumu, faceam asta pana imi trecea. inlocuesti un obicei prost cu un obicei anti stres

| Tinna666 a răspuns (pentru DrMundo):

Asta e o idee buna, voi incerca, sper sa reusesc.mersi kiss

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serios! Este o problema de psiholog. Am urmarit schimbul tau de replici cu K0sti si tind sa ii dau dreptate. Si eu am inceput sa-mi pocnesc degetele cand eram copil. Imi placea sunetul. Apoi m-am oprit cand bunica mea (era profesor si un om cu foarte multa cultura generala) mi-a spus ca nu este bine pentru sanatatea degetelor. Incearca sa te autoeduci. Nu te supara si pe mine.

| Tinna666 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am de ce sa ma supar pe tine si crede-ma ca nici pe el nu sunt suparata.m-a deranjat doar ca si-a permis sa jigneasca fara sa cunoasca.imi asum orice raspuns pe care il primesc pentru ca sunt constienta ca fiecare gandeste diferit dar asta nu ii da dreptul sa spuna ca avem "probleme la mansarda".eu consider ca asta e un fel de dependenta, la fel cum e fumatul de exemplu si e greu sa scap de ea.eu am inceput sa imi pocnesc degetele la maini de mica cand il auzeam pe tatal meu ca facea asta, apoi am inceput sa ma intrec cu un coleg care le pocneste mai tare(a fost o tampenie, stiu asta) si uite asa acum am ajuns sa nu ma pot opri.stiu ca nu e sanatos si ca pot avea probleme in viitor tocmai de aceea vreau sa ma opresc.

| Salontanul a răspuns (pentru Tinna666):

Asa este! Dar cu vointa poti scapa. Succes!

| K0sti a răspuns:

"cred ca multi dintre voi se confrunta cu troncanitul degetelor"...numai cei care au probleme la mansarda!

| Tinna666 a răspuns (pentru K0sti):

Chiar nu am nevoie de raspunsuri rautacioase si de jigniri.cred ca dintre noi tu esti ala cu "probleme la mansarda" daca iti permiti sa jignesti atatea persoane fara sa le cunosti.te rog de acum sa te abtii la comentarii de genul astawinking

| K0sti a răspuns (pentru Tinna666):

Eu cred ca nu! De cate ori m-ai vazut pe mine ca pun stupizenii de intrebari ca voi si de asemenea fac stupizenii de lucruri ca voi?
Sa o lasam asa! Am vrut doar sa-ti atrag atentia ca trebuie sa cauti problema in alta parte!

| Tinna666 a răspuns (pentru K0sti):

Crede-ma ca nu stau sa urmaresc ce intrebari pui tu laughing daca te-ai uita putin mai atent in jurul tau ai vedea ca e asa cum zic eu, multe persoane au problema asta, asta nu inseamna ca sunt redusi mintal.chiar nu am nevoie sa imi atragi atentia, pentru mine asta chiar e o problema si vreau sa scap de ea, daca pentru tine e stupida intrebarea nu trebuia sa mai comentezi la ea.dar probabil tu esti un perfect care nu are ticuri sau alte probleme.te rog sa ne scuzi pe noi asta stupizi cu probleme

| K0sti a răspuns (pentru Tinna666):

Eu nu am spus ca esti redusa mintal, doar ca ai gargauni, ceea ce e cu totul altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt la fel.laughing Fara ultima parte
Eu as incepe(de maine) sa ma gandesc inainte sa fac asta si sa ma abtin big grin

| Tinna666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa,stii cum e treaba asta cu maine..ca nu mai vine niciodata acea maine laughing

| CristinaSNC a răspuns:

Nu m-am confruntat cu asa ceva, incearca sa te abti, va fi mai greu lainceput dar cu timpul vei uita de acest obiceiwinking

| Tinna666 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Nu prea merge treaba cu abtinutul..am incercat dar mai mult de o zi nu pot sad

| CristinaSNC a răspuns (pentru Tinna666):

Incearca, trebuie sa poti, la batranete iti pot aparea nodurile alea la maini si picioare si sunt dureroase si inestetice. sad

| Tinna666 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Sper sa ma dezobisnuiesc ca e aiurea mai ales cand ma apuca in public..si cand ma gandesc ca toata chestia asta am inceput-o dintr-o prostie...m-am intrecut acum cativa ani cu un coleg care isi pusca mai tare degetele si de atunci nu ma nai pot dezobisnui sad

| CristinaSNC a răspuns (pentru Tinna666):

Incearca sa faci altceva cand ai senzatia ca ai nevoie sa le trosnesti. O sa fie mai greu dar te dezobisnuiesti.

| CaSiHai a răspuns:

Ce ai tu este un tic si eu imi trosnesc degetele de la maini si picioare dar rar abtine-te si nu te gandi la trosnit si gasesteti ceva care sa te tina ocupata cu mintea

| Tinna666 a răspuns (pentru CaSiHai):

Am incercat sa ma abtin, dar pana la urma cedez happy reusesc sa ma abtin doar cand am o ocupatie...happy