| onuticuta200312 a întrebat:

Am purtat aparat dentar fix sus timp de 1 an si jumatate si acum 6 saptamani mi l-am dat si jos si am primit un aparat de contentie sa nu mi se strambe dintii la loc. In cateva zile trebuie sa merg la medic petru ca mai am aparat dentar si jos, dar faza e ca am vrut sa dau jos aparatul de contentie ca sa mananc si l-am pierdut! Nu-l mai gasesc si vreau sa stiu daca in cateva zile cand am programare la dentist este posibil sa se miste dintii spre cum au fost inainte? Va rog! Este urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Da, este posibil, dar nu ai ce face. Suni la cabinet si anunti pățania si vezi daca te poate vedea mai repede ortodontul sa iti faca alta contentie. Sunt unele cabinete care păstrează mulajele pacienților, asa ca e posibil chiar sa itu faca alta contentie si fără te duci pana acolo, numai ca trebuie sa le spui ce si cum cat mai urgent.

| MJo a răspuns:

Bineinteles. Asta e tendinta dintilor. De a reveni la forma initiala. Dar efectul va fi unul insesizabil. Vei simti o mica presiune cand vei lua contentia noua. Un pont - vorbeste cu ortodontul de acum sa stie ca ai nevoi de una noua pentru ca dureaza cateva zile confectionarea. Asta in cazul in care nu ai facut'o deja. O seara faina! happy