| Alina_5575 a întrebat:

Am purtat doua zile caciula ca era foarte frig (e prima data iarna asta cand port) si abia acu seara am observat ca pielea de pe frunte la atingere simt ca am multe cosuri, ca si cum as avea o coarja, ce sa fac sa nu imi fie asa?

multumesc kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Salut. Excesul de sebum care apare cand poti o sapca sau caciula este des intalnit mai ales la adolescenti. Incearca sa te speli pe cap destul de des, sa fii tuns/a scurt, si incearca sa cumperi un sapun lichid de fata de la Avon sau L'Oreal care nu usuca pielea si curata grasimea. Tine-l la tine, si spala-te dimineata si la mijlocul zilei cu el. Cremele vor ajuta pe moment, dar pielea ta se va ingrasa si mai tare si vei avea si mai multe cosuri.
PS: sunt medic rezident medicina de familie.

4 răspunsuri:
| AndreeA_4571 a răspuns:

Si mie mi se usuca pielea de pe frunte dar nu e de la caciula, e de la frig, incearca sa iti dai cu o crema si se rezolva big grin
La mine functioneaza!
PoOopici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli cu sapun in fiecare seara si dimineata si nu dai cu nici o crema se vor usca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ca si caciula sa fie foarte curata. Si n-o purta permanent, unde e cald da-o jos. Daca ai tenul f gras incearca produse Avene, din farmacie, sunt scumpe dar foarte bune.

| babanaumadalin a răspuns:

Sal no name pe scurt nu mai purta acel fess incearca! bafta!