| lAuRitAs a întrebat:

Am pus o intrebare "cum sa imi albesc dinti " si mi sa raspuns " cu sare " pasta de dinti+ sare peste sau doar sare peste periuta, (stiu ca e o intrebare stupida ) da totusi astept raspunsuri? mersibig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micutzagirl a răspuns:

Prima oara te speli cu pasta de dinti (pentru a curata dintii), iar apoi te speli inca o data cu sare (doar sare pe periuta umeda). ai grija sa nu te freci prea mult in zona gingiiilor, deoarece sarea este aspra si poate provoca sangerari. chiar merge metoda cu sarea. am incercat-o si eu happy sper ca te-am ajutat :*

9 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dintii cel mai bine ii innalbesti facand regulat sedinte de detrartare la medicul stomatolog.Acasa da, e buna si sarea sau bicarbonatul dar astea nu indeparteaza tartrul ci doar dau o senzatie de innalbire si curatire a dintilor. Cel mai bine, la stomatolog.Bafta!

| Daria a răspuns:

Uite, iti dau cateva linkuri pentru a iti albii dintii in mod sanataos si fara riscuri:
http://www.evaclub.ro/moda-si-frumusete/albeste-ti-dintii-acasa-doar-3-zile
http://www.dentist.ro/cum-sa-iti-albesti-dintii-acasa

Sau poti dupa ce te speli pe dinti taie o feliuta de lamaie si freaca-te cu ea pe dinti si ai sa vezi ce albi se fac.
:*

| Petronela a răspuns:

Du-te la stomatolog pentru o albire profesionala.

| claudiea79 a răspuns:

Cu apa oxigenata uzi periuta dai prin aspirina pisata. te speli pe dintii apoi dai cu pasta de dintii.senzodayne este cea mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| RecycleBin a răspuns:

Eu stiu ca iei sare si doar cu periuta.asa stiu eu. n-am incercat:-x

| αฤðяєэα a răspuns:

Eu imi albeam dinti cu apa si cu sare imi punea intr-o cana apa si niste sare si dupa aia faceam o gargara cu apa

| iulia23_3871 a răspuns:

Da de la sare se albesc daca pui putin de sare peste pasta de dinti

| udya a răspuns:

Prin periaj cu zeama de lamaie si bicarbonat de sodiu amestecate va face o spuma asemanatoare pastei de dinti este eficienta in albire dar nu indeparteaza tartul.