| bleakk a întrebat:

Am pus o intrebare legata de cum sa scap de matreata si nu am avut 2 raspunsuri la fel, intrebarea si celelalte detalii erau aceasta :
"Salut TPU! Am o problema cu matreata.Sunt baiat.

Inainte aveam parul cv mai mare,foloseam crema de par,mai ma faceam cu placa si credeam ca de la ele sunt.

Vara asta m-am tuns scurt sa imi creasca bine parul si sa nu mai fie tocit de la placa si totodata sa vad daca mai am matreata, ce credeti, cand scutu cu maini tot cade matreata.Mentionez ca folosesc samponul Wash & Go, pana acu 4 luni nu am avut probleme cu el, nici pic de matreata(in ciuda faptului ca e destul de ieftin), am folosit si Head and Shoulders intre timp dar degeaba.ce sa fac?" Vreau cateva raspunsuri asemanatoare si totodata sa incerc o metoda.
Daca am 3 raspunsuri diferite, sincer nu am cum sa ma conformez si sa le aplic pe toate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| BlackChocolate1 a răspuns:

Clear!

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Raspunsul il gasesti cu siguranta la medicul dermatolog! Mergi sa-ti faci un consult si vezi ce-ti recomanda!
Sanatate multa!

| Jumpy a răspuns:

Nu mai schimba sampoanele. Ramai la unu singur. Clateste-te foarte bine si o sa vezi ca scapi de ea. Si cand te speli maseaza scalpul nu freca cu unghiile.

| olarularisa a răspuns:

Trebuie sa ţil speli mai des si dupa ce ţil dai cu sampon ţil limpezeşti cu oţet