Întrebare recomandată | bleakk a întrebat:

Am o problema cu matreata.Sunt baiat.
Inainte aveam parul cv mai mare,foloseam crema de par,mai ma faceam cu placa si credeam ca de la ele sunt.
Vara asta m-am tuns scurt sa imi creasca bine parul si sa nu mai fie tocit de la placa si totodata sa vad daca mai am matreata,ce credeti, cand scutu cu maini tot cade matreata.Mentionez ca folosesc samponul Wash & Go, pana acu 4 luni nu am avut probleme cu el,nici pic de matreata(in ciuda faptului ca e destul de ieftin), am folosit si Head and Shoulders intre timp dar degeaba.ce sa fac?

20 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti sampon anti-matreata de la Yves Rocher - o ocmapnie din Franta. Poti comanda de pe internet sau de la un reprezentant Yves Rocher, asa cum sunt si eu;) Samponul este acesta >> http://www.yves-rocher.ro/......nti-mtrea/
Produsele de la Yves Rocher chiar sunt bune. Poate sunt putin mai scumpe, dar ceva de calitate nu poate fi si ieftin. Eu folosesc sampon nutri reparator de la ei, si chiar se vad rezultatele. Dar, trebuie sa ai rabdare! Nu se vede de la prima folosire, trebuie sa treaca vreo luna, ca sa vezi efectiv, pentru ca tu, practic, iti sochezi parul, trecand de la un sampon cu anumite substante la altul. Asa ca, incearca acest sampon, ai rabdare si te asigur ca nu vei regreta!
Sa ai par frumos!;)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| bleakk explică (pentru bursuc001):

Si cum nu se poate scapa sad

| bursuc001 a răspuns (pentru bleakk):

Din păcate, NU "scapi" complet de această afecţiune - ea doar se AMELIOREAZĂ ( în unele perioade ), apoi reapare episodic sad

Oricum, TREBUIE să mergi la dermatolog pentru un tratament CORECT/adecvat!

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face minuni desi nu imi place sa fac reclama:

http://www.farmec.ro/produse/par/sampon-antimatreata-cu-ichtiol-69.html

Se gaseste in majoritatea farmaciilor.

| timeOUT a răspuns:

Incearca nivea men anti matreata, pe cel verde!, in 1 saptamana cu spalari la 2 zile, nu o sa mai ai probleme.

| FOTOmodel99 a răspuns:

Pe langa Head and Shoulders care e un sampon destul de bun incearca si un balsam anti-matreata dar potrivit si pentru tipul tau de par..sau,sau eu ti-as recomanda sa incerc si samponul Shauma pentru barbati desigur, face minuni.

| Henriette1165 a răspuns:

Buna!
Incearca un sampon special anti matreata de la farmacie si daca foloseai in trecut gel de par, spuma, fixativ, sau alte tratamente care nu au dat roade impotriva matretii, incearca sa le folosesti cat mai rar... Sper ca te-am ajutat.
Sa ai o zi minunata!

| bleakk explică (pentru Henriette1165):

Eu nu foloseam gel, crema, fixativ contra matretii, eu foloseam sa imi aranjez parul laughing
app astea sunt contra matretii? nu am auzit niciodata

| Henriette1165 a răspuns (pentru bleakk):

Eu nu m-am referit ca gelul, crema, sau fixativul impotriva matretii laughing... Vroiam sa spun ca si acestea provoaca matreata daca sunt folosite des...

| RockRox a răspuns:

Hei. Pai poti incerca Nivea men sau poti merge la farmacie (am uitat cum se numeste) este un sampon mic (si de gramaj si sticluta laughing ) si este intre 50-100 de lei, nu mai tin bine minte iar pe el are o eticheta galbena. Sper sa depasesti aceasta problema happy

| doglover23 a răspuns:

Ia un sampon special anti matreata din farmacie si da-te la radacini cu galbenus de ou odata pe saptamana.

| NASA10 a răspuns:

Am avut si eu problema asta (sunt baiat) dar nu te ingrijora iti trece cu timpul ( sa te speli pe cap cu frunze de nuc).
Vorbesc serios.

| TheLitlleKitty a răspuns:

Iti pot recomanda sa te freci cu sare de mare pe cap deoarece am auzit ca chiar merge sau sa te speli cu otet, dar daca nu vrei sa apelezi la leacuri dinacestea iti poti achizitiona un sampon syoss cu zinc pyrithione

| bzza19 a răspuns:

Gasesti un tratament de la firma Farmec care este foarte bun si eu m-am confruntat cu aceasta problema iar dupa ce l-am folosit nu am mai avut treaba

| Annuşa a răspuns:

Heii.
Încearcă un şampon ceva mai scump, pentru că toţi ştim că şampoanele scumpe sunt şi ceva mai bune, aşa deci, incearcă să scrie pe şampon îndepărtează grăsimea sau ceva de genu adică părul gras, şi anti-mătreaţă şi strălucire. după ce te speli, dă-te cu ceară de păr, şi incearcă să nu mai foloseşti placa.
Sper că te-am ajutat, pa C:

| Andrada04 a răspuns:

Hey,stiu ca poate ai dori un raspuns de la un baiat dar am si eu cateva solutii pentru tine. Dupa ce ti-ai samponat si clatit bine parul, dilueaza niste otet (care se foloseste si in alimentatie, otet de struguri) in apa calduta si clatestete si cu aceasta solutie ultima data parul.Ai grije sa nu pui otet fara sa-l amesteci cu apa pentru ca altfel risti sa-ti afectezi parul.Si incearca sa nu schimbi intr-una sampoanele.Ai incredere in ceea ce iti recomand pentru ca stiu persoae care au incercat acest "tratament"si au fost multumite. Sper ca ti-am putut fi de folos. Spune-mi rezultatele.Toate bune!

| Andrada04 a răspuns:

Hey,stiu ca probabil ai dori un raspuns de la un baiat dar am si eu niste solutii eficiente pentru tine. Crede-ma ca stiu persoane care le-au incercat si au fost multumite de rezultate.In primul rand dupa ce ti-ai samponat si clatit bine parul, mai clateste-l pentru ultima data dar acum amesteca putin otet intr-o cana cu apa si toarna-l pe par in timp ce cu cealalta mana freaci bine scalpul si parul.Ai grije sa nu pui doar otet simplu pe par pentru ca risti sa-ti afectezi parul. Daca te intrebi ce fel de otet, ei bine multi au folosit otet de struguri, acel otet ce se foloseste si in alimentatia noastra de zi cu zi.De se pune la muraturi.Incearca sa nu mai schimbi sampoanele "ca pe sosete" si foloseste mai rar produsele de aranjat parul (gel, FIXATIV etc). Sper ca ti-am putut fi de folos. Spune-mi cum a mers.Toate bune!

| Steffi7 a răspuns:

Incearca Dove.

| Ursulet14 a răspuns:

Poti folosi samponul CLEAR!