| change12 a întrebat:

Am racit si am citit pe net ca tuica fiarta de pruna e cea mai buna, fiind in pana de tuica, voiam sa intreb daca merge si cu palinca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Ceai, fructe, suc natural!
Frectie cu carmol, spirt!
Daca te doare in gat, poti face gargara cu otet, sau iti aplici pe amigdale ( in caz ca ai infectie ) otet cu sare! Te poti folosi de un pai, la capatul caruia pui niste vata, vata o introduci in otet si pui putina sare peste! Trebuie sa ai mare atentie cum bagi paiul, ca sa nu iti induci voma!
Tot pentru durere de gat, albastru de metil, cam amar, dar trece repede durerea sau infectia!
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Vorba aia:
Nu e tuica ca palinca,
Nici sandaua ca opinca.

Ia pastile, te imbeti degeaba si tot racit ramai!

| Lina1993 a răspuns:

Merge big grin din cat stiu,pe la tara,copiilor mici li se da o gura de palinca, sa-i caleasca de raceli pe viitor, deci probabil ca nu degeaba exista obiceiul asta.
P.S. Mananca si putin ghimbir, chiar daca-i iute, face minuni. Insanatosire grabnica!

| change12 explică:

Ah:X m-ai pupat :X thing are getting pretty serious. dar eu am intrebat daca pot sa beau si palinca cand sunt racit

| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns:

Da...bea vreun kil si iti trece de toate...

| nexus9710 a răspuns:

Din cate stiu merge, dar trebuie sa bei repede, ca iti vine greata