| Yourfavgirl a întrebat:

Buna TPU, am racit. Voiam sa va intreb daca pot face baie fiind racit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal dar sa te imbraci bine dupa ce faci.

| Yourfavgirl explică (pentru darrio2007):

Nu de alta, ca nu am chef iar de febra.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Nu poti sta nespalat, asta e.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ar fi bine sa faci baie cand esti racit, stai in pat sa transpiri sa te faci bine, ca daca faci baie te trage curentul si te intoarce boala se va agrava.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca pai face baie, aceea este o forma de igiena, nu are importanta ca esti rarcit sau nu, de spalat trebuie oricum sa te speli, ZILNIC!

| sierra1 a răspuns:

Duș? baie in mare, in Dunăre, in cadă?

| Yourfavgirl explică (pentru sierra1):

Parca sunteti gramada, efectiv, cand zice cineva ca vrea sa faca baie se refera la dus, cada

| sierra1 a răspuns (pentru Yourfavgirl):

"cand zice cineva ca vrea sa faca baie se refera la dus"

Zău? parcă ai febră, exprimă-te CLAR!

| Genevaaa a răspuns (pentru sierra1):

Cam ințepată draga doamna

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă ai cada roz.

| gabicoo a răspuns:

Da.
Baie de multime.
laughing

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

Dar cu mască!

| Lukasssz a răspuns:

Covid has joined the chat.

| Yourfavgirl explică (pentru Lukasssz):

Nu e nici un covid stai calm

| Floridori a răspuns:

Daca faci baie in cada, ar fi bine ca apa sa nu fie fierbinte, deoarece poate sa iti creasca febra.In plus, poti avea stari generale de rau, ameteli, stari de voma din cauza temperaturii.

Atunci cand esti racit si ai sau ai avut febra, ar fi indicat un dus rece (daca poti), sau caldut (cum se spune popular: "ca la soare" happy ). Astfel eviti sa ai neplaceri in ceea ce priveste febra.

Daca preferi neaparat baia si nu vrei sa faci doar dus, atunci ai grija ca apa sa fie doar calduta.Scufundarea in apa prea calda poate creste temperatura corporala si cand esti racit si ai febra, nu este in mod cert cel mai indicat lucru.

| cfrtobias a răspuns:

Ai miros?

| dinaprilie a răspuns:

Oricate poti.

| CIaudiu a răspuns:

Lmao, logic ca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine un duș rapid, apoi te îmbraci bine și stai într-o cameră caldă. Eventual îți faci un ceai fierbinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru sanatatea olfactiva a celor din jurul tau, da rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Ava1231 a răspuns:

Da, dar sa fie calda apa si baia unde faci sa fie incalzita si dupa ce ieși sa stai la cald pana te usuci.
Deci poti, da sa fie cald peste totlaughing

| ruddy a răspuns:

Ii recomandat o baie fierbinte sa iasa raceala, apoi bagi o supa sa un ceai fierbinte si te bagi in pat

| skl95 a răspuns:

Un dus ar fi mai bun. Daca faci baie caldura din baie plus caldura corpului tau s-ar putea sa te duca spre o stare de sufocare tu neputand sa repsiri din cauza racelii plus mega caldura.