| Tourniquet a întrebat:

Am ragusit, nu mai pot vorbii. straight face stau sa vorbesc cu mama in biletele pentru ca nu pot vorbii... imi recomandati ceva natural? straight face. va rog? happy fara mistouri straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

2 galbenusuri crude se freaca bine cu 4 linguri zahar sau miere pana se formeaza o crema albicioasa, apoi se mananca(e foarte buna la gust, am folosit si eu), apoi se bea o cana de lapte fierbinte. Daca nu poti sa mananci crema, toarna o cana de lapte peste ea, amesteci si bei laptele(laptele nu trebuie sa fie prea fierbinte)
Se bea lapte cald in care s-a topit o bucatica de unt cat o nuca.
Gargara cu infuzie de tei sau musetel in care adaugi 1/2lingurita sare de bucatarie.
Taie o ridiche neagra feliute si pune zahar intre ele, a doua zi vei vedea ca se va lasa un sirop din care consuma 5-6 lingurite pe zi.
Daca nu vrei remedii naturale foloseste Strepsils.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din proprie experienta te ajuta doar repausul vocal de minim 3 zile (complet). Stai in casa, bei cedaiuri calde, nu stai in fum de tigara si mai ales nu vorbesti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Zeamă de ridiche neagră cu miere naturală de albine.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Este vorba de o laringita.Iti recomand vitC cu propolis, ceaiuri calde(nu fierbinti) din tei, muguri de pin si siropul Plantusin!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Exista o varianta, cea cu siropul rezultat prin scobirea unei ridichi negre, in care scobitura sa pui, functie de capacitate, zahar tos. Eu procedez altfel: curat acea ridiche (se gasesc in supermarket-uri), o spal, o feliez, si intr-un vas emailat asez un strat de zahar, unul de felii de ridiche, si tot asa pana se termina feliile, cand acopar tot cu un strat de zahar si pun un capac peste acel vas deasupra. Fiind un tratament naturist, nu are neaparat o prescriptie, asa ca de cate ori iti amintesti, mai inghite cate o lingura din acel sirop format. Te sfatuiesc sa faci asta in mazim 24 de ore. Cand termini acest "tratament", termini si cu raguseala. Este garantat. Multa sanatate!

| mihaa a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara humeovox, sau miere de albine daca ai acas

| hax0r a răspuns:

Ar fi recomandata o endoscopie pentru localizarea traumatismului. dar nu e nimic ce nu poate rezolva chimioterapia. in caz ca e prea tarziu poti folosi tehnologia spre avantajul tau. http://www.youtube.com/watch?v=HZkyRl5IreM

| iuliancico a răspuns:

Miere, suc de varza cruda, repaus vocal

| SeNyS a răspuns:

Mergi la doctor nu mai sta asa pe 'mute' ca nu e de gluma.winking

| publicname a răspuns:

Cum ai ragusit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galbenus crud de ou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de gargara de apa cu sare grunjoasa (amestecul este mai concentrat ) care dupa cum stim ar proprietatea de a " trage " si de a scade orice inflamatie a amigdalelor : la 3/4 cana cu apa se pune o lingura cu sare grunjoasa ( sau la nevoie si de masa ), si cu acest amestec se face gargara de ori / zi, dar sa nu consumi nimic macar 2 ore ca sa actioneze si faci asa de cateva ori /zi si maine fuga la medic. Sanate, Lucien.

| eu_8583 a răspuns:

Niste frunze de varza cruda incalzite in tigaia de teflon si puse pe gat intr-un prosop.