| anonim_4396 a întrebat:

Am riduri sub ochi la 20 de ani. Va rog cu ce sa ma dau sa diminuez ridurile?
De la ce ar putea sa apara ridurile? Nu fumez si nu beau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Am cateva intrebari si sfaturi:
-Te demachiezi inainte de culcare?
- Folosesti ceva masti de fata, macar o data pe saptamana?
- Cat de des te speli pe fata?
- Dormi 7-8 ore pe zi? (Adica MINIM 7 ore! ar trebui 8, dar minim 7)
- Esti stresata?
- Ai probleme cu metabolismul/greutatea/mancarea?
- Manaci fructe si legume? Mancare sanatoasa sau nesanatoasa?

Poti incerca sa pui intr-un blender 2 treimi castravete si o treime banana - apoi le pui in forme pentru cuburi si le bagi la congelator.
Dupa ce s-au congelat/inghetat bine, folosesti, de preferat zilnic, pentru a putea vedea cat de repede isi face efectul - seara sau dimineata - iti freci pielea usor cu acel cub inghetat, mai ales in jurul ochilor. Mai iei o pauza cand simti ca s-a racit prea tare pielea, iar dupa ce ai folosit tot cubul, lasi cateva minute 'masca' dezghetata de pe fata sa stea acolo si piele sa absoarba din ea.
Acum: de ce sa folosesti asa masca?
1. Gheata strange pielea si o revigoreaza.
2. Castravetii sunt foarte buni pentru ochi in mod special, la fel si bananele.

Daca ai insomnii, incearca sa iei o aspirina Bayer Efervescenta cu Vitamina C inainte de culcare, dupa ce ai mancat un biscuite, un fruct sau ceva.

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Daca esti baiat, exclude primul punct, insa la partea cu masca de fata - orice om cu fata si piele are nevoie de asa ceva!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te mai culca dupa ora 1.Nu vei fi nici o data fresh cand te scoli dimineata.

| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ai tenul uscat, ai o fata foarte expresiva (gen sa razi mult sau sa lucrezi Mușchii fetei) și nu te hidratezi cum trebuie (intern si extern) e normal sa îți apara riduri. Desigur contează și ce gene ai.

| danbnz a răspuns:

Fa-ti niste analize... mananci prea sarat sau ai probleme cu rinichii... experienta proprie!

| Elena9328 a răspuns:

Te hidratezi corespunzator? Dormi cat este necesar?

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Nu prea beau apa iarna ca e rece dar beau gen lapte, suc natural, apa cam rar. Ma culc dupa numai dupa ora 1 am insomnii sad.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai bei apa in zăpadă? Că nu înțeleg? Pune și bea și încearcă să dormi

| GirlOnline81 a răspuns:

Incearca masca cu albus de ou 1-2 ori pe saptamana si o crema foarte hidratanta potrivita tipului tau de ten.

| ibaal a răspuns:

Uneori este si genetic...
Ai vazut probabil... unii/ unele sunt "portelan" pana la 50 de ani, altii ridati si cu cearcane din adolescenta...

| CalatorCritic a răspuns:

Voiam sa te intreb de somn dar vad ca nu dormi suficient. Ai "insomnii" pentru ca asa ti-ai format programul. Nu ai cu ce sa te dai. Doar sa te culci ca oamenii normali. Daca incerci, vei reusi.