| Kiddy1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de ridurile care sunt sub ochi? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Capsulele orale cu colagen nu asigură întotdeauna o piele mai fină sau fără riduri, întrucât colagenul este hidrolizat la nivel digestiv şi nu se absoarbe ca atare, neajungând la nivelul pielii.

Injectarea de toxină botulinică are rolul de a bloca acţiunea muşchilor mimicii cu dispariţia ridurilor de expresie. Ridurile statice nu dispar, dar acţiunea pe ridurile dinamice ale frunţii, ale pielii gâtului sau din jurul ochilor ("laba gâştii") este spectaculoasă şi se menţine între 6 şi 9 luni.

Injectarea de fillere. Acestea sunt nişte substanţe gelatinoase cu rol de umplere, cu efecte temporare sau permanente. Sunt utilizate pentru şanţurile profunde, cum sunt cele din jurul gurii.

Peelingul chimic este o metodă de îndepărtare a unui strat superficial de piele. Este eficient în ceea ce priveşte ridurile nu foarte adânci. Pe lângă efectul anti-rid asigură şi o îmbunătăţire a texturii pielii şi ştergerea parţială a cicatricilor de după acnee sau a petelor pigmentare apărute ca urmare a acţiunii razelor soarelui.

| kiri11 a răspuns:

Poti incerca diferite creme, eu ti-as recomanda crema lefery. Este putin c-am scumpa dar isi merita banii.

| jolidon12 a răspuns:

Nu cred ca poti scapa de ele cu creme sau mai stiu eu ce. Ridurile dispar cu o interventie chirurgicala. Stai calma ca nimeni nu le observa.