| raluca48 a întrebat:

Am rubeola de duminica si sambata e ziua unei prietene pot sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde unde isi face ziua. Afara nu e ok sa stai, si trebuie sa eviti sa stai in praf/curent sau mizerie. Organismul tau e slabit acum si risti sa contactezi alta minune.
Nu mai poti infesta si pe altii, a trecut perioada cand erai contagioasa.

| Raniia a răspuns:

Perioada de contagiune tine 4 zile si dupa disparitia eruptiei.Deci in primul rand gandeste-te la cei din jurul tau pe care vrei sa-i contaminezi si daca vrei putin si la tine pentru a preveni complicatiile.

| Vichtory a răspuns:

Pai doar daca o sa treaca, daca nu mai bine sa fii sigura si sa nu-i molipsesti si pe ceilalti, dar oricum du-te sa te consulte medicul de familie.

| Robertyz a răspuns:

Cel mai bine du-te si consulta medicul de familie, ca sa ai certitudinea ca poti sa te duci sau nu potiwinking

| andreiTheDJ a răspuns:

De obicei la rubeola trebuie sa stai in casa cel putin 7 zile dar eu cred ca poti sa mergi k a trecut destul timp

| debby2000 a răspuns:

Daca ti-a trecut cu siguranta

| MuscaNeagra a răspuns:

Rubeola se ia. daca iti trece pana atunci, e, sa zicem, ok sa mergi. dar vezi sa nu-ti imbolnavesti colega. succes, i hope ca vei merge.