| ysabela21 a întrebat:

Vineri cand m-am trezit aveam rubeola sad ...m-am simtit rau toata saptamna , dar credeam ca racesc nicidecum ca fac rubeola)...intrebarea mea este daca pot sa merg maine la scoala si daca pot sa fac asta-seara baie?

Vineri si Sambata am fost plina de bubite .dar duminica nu am mai avut nimic!
Si vreau sa stiu daca as putea sa fac baie asta seara si maine sa merg la scoala...imi e frica sa nu-mi apara iar bubesad!

Vreau sa spun ca vineri , sambata si duminica am stat numai in camera nu am iesit deloc...am stat imbracata in rosu din cap pana in picioare si am baut si vin.dar e ciudat ca mi-au disparut bubele asa repede!

Fundita si vot la cine imi spune ceea ce ar fi mai corect sa fac!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

Asta da.Pai inseamna ca ar trebui sa-ti schimbi medicul, daca nu e in stare sa depisteze o boala.In fine.Nu stiu daca sa iti recomandam sa faci baie.Risti sa te umpli iar de bubitze.Eventual fa un dus rapid.Iar ceea ce tine de scoala,ce sa zic? Daca insisti,du-te,vorbeste cu diriginta,si vezi ce iti recomanda.Spune-i ce ti-a spus medicul. Daca te trimite acasa,macar ai absentele motivate.happyDaca iti spune sa ramai, e raspunderea ei. Vorbeste si cu parintii, vezi ce spun si ei.Succes.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Rubeola (pojar) face parte dintre bolile eruptive contagioase, care necesita tratament ambulatoriu (la domiciliu) timp de 7 zile, pentru a nu molipsi si pe altii. In ceea ce priveste baia sau dusul pe perioada bolii, parerile sunt impartite in randul medicilor. Cei mai cu experienta sustin ca baia e contraindicata pana la disparitia totala a bubitelor, iar altii, mai tineri, sustin contrariul. Parerea mea ar fi sa mai stepti vreo 3 zile si abia apoi sa faci baie. Pana atunci, poti sa te speli la subrat si in zona intima. In rest, sanatate maxima!

| Furnicutza a răspuns:

Indicat ar fi sa treci pe la medicul de familie.El iti poate spune daca ai avut sau ai rubeola.Risti sa raspandesti rubeola in scoala.Nu e placut sa stai in casa, stiu, insa doar un medic iti poate spune ce e mai bine in cazul asta.

| ysabela21 explică (pentru Furnicutza):

Crede-ma ca e mai prost medicul decat mine.vineri am fost si nici nu stia daca am sau nu...eu v-am intrebat pe voi, pentru ca speram ca ati trecut prin situatii asemanatoare

| Furnicutza a răspuns (pentru ysabela21):

Asta da.Pai inseamna ca ar trebui sa-ti schimbi medicul, daca nu e in stare sa depisteze o boala.In fine.Nu stiu daca sa iti recomandam sa faci baie.Risti sa te umpli iar de bubitze.Eventual fa un dus rapid.Iar ceea ce tine de scoala,ce sa zic? Daca insisti,du-te,vorbeste cu diriginta,si vezi ce iti recomanda.Spune-i ce ti-a spus medicul. Daca te trimite acasa,macar ai absentele motivate.happyDaca iti spune sa ramai, e raspunderea ei. Vorbeste si cu parintii, vezi ce spun si ei.Succes.