| exhklest15 a întrebat:

Am rupt o alunita acum 6 ani ea nu era ieșită în afară si la joaca cineva mi-a băgat unghia în ea, din câte îmi aduc aminte a cam Curs cam multicel sange dar s-a opri,, ea s-a făcut la loc nu a crescut mai mare decât era nu si a schimbat culoare si acum o lună am fost la un medic dermatolog i am spus despre ce este vorba si a zis că nu are nimic și să le ținem sub observație odată la 12luni,, acum eu nu stiu daca el s-a uitat Atent s au nu a luat în serios ceea ce am zis eu! S A UITAT CU UN DERMATOSCOP MANUAL NU COPMUTERIZAT SI NU STIU DACA ESTE BUN SI NU POATE OBSERVA DACA E CEVA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dermatoscopul manual este la fel de bun precum cel computerizat, iar deramtoscopia computerizata este recomandata doar in anumite leziuni, cele suspecte, nu in orice leziune. Poti fi 100% sigura ca medicul s-a uitat serios, asta nu este o gluma sau o joaca. Faptul ca ai avut un singur traumatism al leziunii, traumatism mai vechi de 3 saptamani, nu are absolut nici o relevanta si nu necesita nici o atentie speciala.