| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Am scapat de acnee in proporție de 90% cu Zineryt, Zinnat si Acneminum comprimate. Dar de cand am oprit tratamentul iar incep sa imi apara cate doua, trei cosuri in special pe barba si in jurul buzelor. Eu am avut o acnee foarte severa. Credeti ca acneea o sa revină intr-o stare la fel de gravă dupa acest tratament?
P.S. Tratamentul acesta il am de la medicul meu de familie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, pentru că n-ai tratat problema internă care dă acnee. probabil e pe bază hormonală care se rezolvă cu anticoncepționale sau în cazuri grave cu roacutane. du-te la un dermatolog calumea să te trimită să-ți faci un set de analize

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa folosesti dermatocosmetice antiacnee.
Acneea recidiveaza in 30% din cazuri deci ai grija, nu merge sa te speli cu sapun protex si sa iti dai cu o crema la 7 lei ca altii care nu au avut probleme cu pielea niciodata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Fiecare om e diferit, nu putem sti. Si eu tot cu Zineryt am scapat de acnee pe la 16 ani dupa ce am incercat tot ce se putea. De atunci au trecut vreo 8 ani si nu am mai avut decat un cos odata la 2 sapt sau 1 data pe luna ceea ce e foarte bine pentru o persoana cu istoric de acnee. Depinde si ce varsta ai, daca hormonii tai inca isi fac de cap e posibil sa ma dureze putin. Si foarte important e sa iti ingrijesti tenul, macar gel de curatare seara si dimineata si crema hidratanta. Alege produse fara alcool, fara parfum, fara iritanti, noncomedogenice. Cum sunt cele de la Cerave de ex.

| Anonimafarahaz2 explică (pentru Furnicuta000):

Atunci ai avut o acnee severa sau doar cateva cosuri? Pe mine acum cateva luni nici fondul de ten nu ma mai ajuta la cat de multe erau si cat de mari. Acum in mare parte am un ten curat, doar cu cateva pete

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Anonimafarahaz2):

Acnee severa. De la 12 la 16 ani

| WhiteLife a răspuns:

Zineryt nu se mai gaseste in farmacii, asa ca daca vei avea nevoie, trebuie inlocuit (eritromicina si zinc).

| Sonia822 a răspuns:

,ergi la Fares, ia un ulei esential de arbore de ceai, se nmeste Ti Tree, e 15 lei. Acasa intr-o lingurita de ulei alimentar (sau cocos, masline) pui3-4 picaturi si te ungi pe zona. Pana a doua zi incep sa dispara. Aplica de 2 ori pe zi, in a 4a zi nu mai ai nimic. Sa nu aplici nedioluat, pentru ca arde usor puroiul, iar aplicand nediluat in timp se inroseste pielea, poti face riduri, ca o usuca. Deci strict pe zona, nediluat doar daca ai un cos mai proeminent... ii zic sigur ca functioneaza 100%. Sa fie FARES, nu altceva, ca nu sunt certificate

| Dana2103 a răspuns:

Tu nu te ocupi de cauza ci doar de efect. Colesterolul marit, excesul de zahar, sare, toate astea pot cauza acnee. Inlatura cauzele

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingPeople a răspuns:

Incearca cerave, te va ajuta foarte mult, se comanda de pe eMAG daca nu gresesc

| Mihaela00209 a răspuns:

Incearca sa găsești produse de ingrijire care iti fac bine, nu tratamente, pentru ca ele sunt de durata.