| smhfg a întrebat:

Am si eu doua intrebari, de cand ma stiu eu imi pocnesc incheieturile cand rasucesc laba mainii si la dreapta si la stanga. Am 13 ani si la incheietura stanga a inceput sa ma doara cand rasucesc laba mainii si imi pocnesc oasele.
A doua intrebare, intr-o zi ma jucam fotbal si am intins foarte tare piciorul dupa minge, cred ca am facut o intindere, tin sa mentionez ca nu am mai facut demult sport. M-a durut cam 3 saptamani si mai mult, dupa am patit la fel la piciorul stang, mi-a trecut mai repede la piciorul stang, dar si acum cand dau tare cu piciorul in minge ma tot doare intre burta si picior nu stiu cum sa zic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asta e nu mai fa deacum asa, ti sa intins un ligament ceva.De regula orice organism are ceva pucte slabe in corp undeva,la tine probabil ligamentele alea nu-s asa de puternice.
Deci tu trebuie sa faci incalzire asa usor pentru inceput,inainte sa depui efort ceva mai tare.
Si fotbalistii aia daca ai vazut de aia fac acea incalzire inainte de meci,sa invete muschii,ligamentele cu efort mai mare decat mersul normal.
Sint oameni de exemplu care pot face direct fara incalzire,majoritatea cred ca asa sunt,dar sportivii de performanta nu risca nimic,de aia ei fac acea incalzire.
In cazul tau este nevoie de asa ceva,adica sa o iei mai usor la inceput.
Daca ti sa intins ligamentu, nu foarte mult si tia trecut, nu te mai doare nu te apuca acum sa il fortezi iar ca revine durerea. Uneori trebuie sa treaca si luni de zile pana sa iti treaca.
Am patit si eu asa la o mana, deci am fortat mainile la fel in acelasi timp dar doara dreapta a inceput sa ma doara, sa intins putin un ligament, mai mult decat trebuie si ma durea.A trebuie sa stau asa sa evit efort mai mare 3-4 luni si acum a disparut de tot, dar evit sa fortez prea tare mana respectiva.Cand zic fortez ma refer la efort mai mare decat faci de regula.
Un alt sfat este sa nu-ti mai pocnesti nici o incheietura,asta nu-i ceva normal sa o faci.
Ligamentele se pot indinde nu doara daca fortezi si daca rasucesti cumva intr-o anume pozitie se poate intinde,dar pana la urma tot o fortare a ligamentului este si asta.
Poti pati asa si dupa o lunga perioada de stat jos,stat in pat cu ziele,apoi te ridici,te duci la fotbal,alergi si ala esti.
Acum cel mai indicat este sa stai linistit sa nu mai faci efort deloc, cateva luni, vine iarna, stai asa lasa fotablu, lasa chestii de genul asta, e nevoie de timp sa isi revina alea la loc si apoi sa le poti forta iar.
Cel mai rapid se refac daca tii picioru imobilizat 15-30 de zile dar nu e cazul la tine, stai asa o sa treaca.

| smhfg explică (pentru relian):

Nu fac intentionat asa pocnesc ele cand rasucesc mana, de ex: nu stiu fac ceva treaba si la treaba aia tb sa imi misc incheieturile si imi pocnesc fara voia mea.

4 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Pentru problema ta, la medic urgent. Nu intru in amanunte. Am vazut ca se intampla "neintentionat". Si cum esti tanar, e cam devreme. Trebuie sa incepi remedierea cat mai rapid.

| smhfg explică (pentru Demidol):

Nu am mai mers la medic, acum sunt foarte bine, am avut dureri dar acum numai imi pocnesc si nici nu ma mai doare.

| gothicbat a răspuns:

Ceva probleme cu oasele, fuguța la medic!