| Camiiiiii a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor, va rog.
Am 17 ani si 8 luni,slabuta, 1, 58. de cateva luni bune am aflat ca am scolioza lombara, in forma de C..am observat intamplator. Spuneam mereu ca ma doare foarte tare spatele, pana intr-o seara cand a venit mama si i-am spus sa se uite ce am, cand s-a uitat a observat ca curbata, nu normal..Am fost la medic de specialitate, am facut radiografie, consultatii peste consultatii si mi s-a spus ca sunt in starea finala, la varsta de 17 ani nu se poate stramba mai rau. Aceasta boala se dezvolta intre varsta de 10-17 ani. Mi s-a spus ca nu am nevoie de corset decat dupa 4 luni de kinetoterapie si doar daca doctorul in aceste 4 luni nu vede vreo inbunatatirem, mi s-a mai spus ca o sa fac kinetoterapie toata viata si masaje. Pe 18. mai am prima sedinta, sunt stresata si mi-e putin teama(din cauza supararilor am slabit foarte rau ..de la 53kg, la 42. ), va rog, daca stiti sa mi spuneti cum e aceasta gimnastica medicala, vreun site ceva unde as putea vedea cum se fac
E adevarat, se mai poate face la loc? ..chiar daca nu in totalitate
Fac orice mi se cere pentru a nu mai fi asa..Am si corpul deformat, dar nu se vede cu ochiul liber, trebuie sa stai atent sa vezi modificarile, nici prin haine nu se vede..am un umar mai sus si altul mai jos, de la bazin sunt usor intr-o parte, ca si cum ma intorc intr-o parte doar de la bazin, mai am si picior plat si un os iesit in afara la degetul mare si mi s-a spus ca trebuie sa mi comand un talpic special, acesta afecteaza coloana deoarece cum piciorul e plat, toata greutatea sta pe acel os..am si muschii incordati. Ajutor! Orice informatie despre asta imi e folositoare
Multumesc mult pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din pacate acele exercitii sunt doar pentru intretinere, chiar daca ti s-a spus ca nu mai progreseaza dupa varsta de 17 ani, sa stii poate sa progreseze. Acele exercitii sunt doar pentru a oprii progresia, de indreptat la varsta ta nu o sa se mai indrepte fara operatie, si operatia nu isi are rostul (dupa parerea mea) daca scolioza nu e foarte mare, vizibila si suparatoare.
Nici corsetul si nici exercitiile nu o sa faca altceva decat sa iti tina spatele in starea actuala. Daca nu se vede cu ochiul liber nu ai de ce sa te stressezi atat, si prietena mea are scolioza si la ea chiar se vede putin, insa la varsta ei nu se mai poate face nimic si oricum nu ma deranjeaza si incepe sa nu o mai dernjeze nici pe ea. Exercitiile sunt tot felul de intinderi si rasuciri cu sau fara ajutorul anumitor aparate si cu ajutor din partea kinetoterapeutului sau nu, sunt un fel de educatie fizica de la scoala insa fiecare exercitiu se face sub supravegherea unui personal instruit care stie pe ce parte trebuie facute si cata forta trebuie aplicata. Sunt niste exercitii sensibile, daca nu sunt facute corect e posibil sa-ti agraveze mai mult starea decat sa iti faca bine.

| Camiiiiii explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns! nu ma doare tot timpul, mai ales cand stau prea mult in pat sau cand sunt incordata sau doar intr o pozitie pentru mai mult timp, daca fac miscare sau asa nu am nicio problema, ma simt bine chiar
De observat ma bucur enorm ca nu se observa, cel mai tare simt cand ma aplec si pun mana pe coloana sau cand vreau sa masez simt ca un sant in zona care e deviata de la loc...

| Camiiiiii explică (pentru CuriousStuff):

Imi spuneti, va rog ce nu am voie sa fac sau daca pot sa fac ceva miscare, ca fitness sau aerobic, sala.Ca de exemplu vreau sa merg la sala sa lucrez muschii, ar putea influenta cumva coloana, se poate agrava?
Va multumesc mult!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Camiiiiii):

Nu e indicat sa faci niciun exercitiu care pune presiune sau foloseste coloana fara supravegherea kinetoterapeutului. Dupa ce incepi exercitiile cu el poti sa-l intrebi daca ai voie sa faci si altceva si ce ai voie. De exemplu poti sa mergi la sala si sa faci exercitii cu bratele sau picioarele cat timp nu exista presiune pe coloana, deci categoric nu faci presa. Si exercitiile trebuie efectuate corect altfel risti sa te accidentezi grav si daca ai si scolioza e de 2 ori mai grav. Asa ca daca mergi la sala iti trebuie neaparat si un antrenor care stie ce face acolo cel putin pana inveti cum se fac exercitiile corect. In rest, fitness si aerobic poti sa faci, nu o sa te afecteze in mod negativ, ba dimpotriva.

| Camiiiiii explică (pentru CuriousStuff):

Va multumesc din suflet pentru timul acordat si pentru ajutor!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Camiiiiii):

Cu drag.