| anonim_4396 a întrebat:

De cand eram mica s-a observat la mine ca merg cu genuchii apropiati si imi si trosneau cateodata, mereu strambam incaltamintea. Cand am mai crescut am inceput sa stau cocosta si mi s-a vazut si pieptul bombat, sternul (asa spune mama, eu nu sesizam) si mi s-a strambat coloana. Luna aceasta fac 18 ani. Fac kinetoterapie de un an si ceva, am fost la medic la 16 ani.Am fost internata in spital cate 3 saptamani, de 4 ori pana acum si am urmat tratamentul (masaj, kinetoterapie, Usf). Gimnastica eu o fac si acasa o data pe zi (seara cam tarziu). Port corset keneau de o luna. La ultima internare mi s-a spus ca am genu valgum dar nu grav, desii eu banuiam. Ce as putea face ca sa imi indrept mersul? am si bolta piciorului drept cazuta. Kinetoterapia care o fac e de ajutor? Prin chestia asta eu am ajuns sa fiu foarte timida, imi e rusine si sa merg! Colegii mei rad de mine ma fac stramba. Nu cred ca se va uita vreun baiat la mine cu mersul asta( sa nu mai zic de spate sau piept)... eu pana la varsta asta nu am avut niciun iubit, nici macar prieten baiat! Multa lume mi-a spus ca se vad imbunatatiri dupa kinetoterapie, dar evolutia coloanei e foarte lent favorabila, scolioza s-a mai si accentuat, dar am capatat tonus muscular bun. Eu fiind slaba nu aveam deloc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Live4Ride a răspuns:

Desigur ca aceasta qineto terapie ajuta si ajuta mult! De obicei ajuta foarte foarte mult atunci cand copii sunt dusi de mici la aceasta recuperare prin masaj si exercitii de corectare a mersului! te sfatuiesc sa ai rabdare si in timp iti vei reveni. cat despre baieti sa nu iti faci griji pana la varsta de 30 ani happy. Succes si recuperare usoara!