| anca_2962 a întrebat:

Am si eu nevoie de o parere...De 2 ani sufar de constipatie care s-a agravat in ultimul an.Am incercat tot ce se putea incerca(miere si apa pe stomacul gol, ceaiuri de musetel, crusin, urzici, activia, linex, seminte de in, fructe, beau lapte cu apa...) si nimic. Pot merge la toaleta doar cu laxative(sennax, dulcolax). Precizez ca nu fumez, nu consum cafea, beau 2 litri de apa pe zi, am 50 kg, 23 ani.Va rog sa-mi raspundeti doar daca aveti solutii! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Incearca si o cura cu tarate de grau. Pune o lingura de tarate, macinate fin intr-un pahar cu apa de izvor.Lasa la macerat de seara pana dimineata. Dimineata poti adauga miere si beatotul daca poti!

| anad a răspuns:

Incearca sa bei si ceai verde de 2-3 ori pe zi(nu seara ca provoaca insomnie). Cunosc persoana care spune ca i-a fost de ajutor in aceasta problema. "Ceaiul verde este recomandat in cazuri de constipatie cronica, linisteste durerile de stomac si este foarte bun in timpul procesului de digestie."

| Parmalat a răspuns:

Constipatie severa, dismotilitate severa a tractului digestiv inferior sau Sindrom de Colon Iritabil cu constipatie i se mai poate spune. Uite ce spun ultimele cercetari despre asta, am pus un comentariu acolo si nu-l mai redau si aici http://www.tpu.ro/......-format-o/
Ideea este ca vorbim despre o alterare a compozitiei florei intestinale, mai mult sau mai putin severa - in functie de persoana. Pot sa-ti dau un tratament dar e tot paliativ, adica inlocuiesti laxativele cu altceva, dar problema de fond nu se rezolva.
Exista niste studii conform carora neomicina si o combinatie neomicina-rifampicin imbunatateste semnificativ simptomele constipatiei (ambele sunt antibiotice), dar inca nu au fost aprobate ca linie de tratament.
In cazul Sindromului de Colon Iritabil cu diaree - tratamentul de 10 zile cu rifampicina 400mg este deja folosit ca prima optiune.
Incearca o combinatie de domperidona (Motilium) si trioxid de bismut (De-Nol) daca vrei sa mai schimbi laxativele, dar pentru cauza problemei din pacate solutiile sunt putine deci - daca nu te deranjeaza atat de mult incat sa te tratezi la Sydney in Australia - va trebui sa te obisnuiesti cu situatia macar pentru inca niste ani pana apar studii noi :(

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mînuțele Ancuța incearcă să bei ceai depurativ asa se numeste, ăla reglează scaunul(caca). Sucess si să ne spui dacă a mers.

| Someonelikeyou a răspuns:

Du-te la doctor si iti va spune ce sa faci, si ce sa iei:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat asta http://www.leacuri-populare.com/2010/07/constipatie.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol dar la 23 de ani eu zic ca esti foarte slaba big grin bine ca nu ai vreo boala mai rea noroc.