| KikiRiki98 a întrebat:

Am si eu niste intrebari, si desigur funda:Xhappy
1.Care este alimentul care ingrasa cel mai mult?
2.Cum este mai bine? Mai multa paine si mai putina mancare sau mai multa mancare sau mai multa paine?
3. Ce e mai rau painea sau carnea?
4.Care este cel mai sanatos fruct?
5. Dar cea mai sanatoasa leguma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In principiu nu un aliment anume ingrasa ci cantitatea consumata.Se spune totusi ca trebuie sa eviti grasimile animale, ele sunt asimilate de organism sub aceeasi forma.Nu poti manca numai anumite mancaruri, organismul are nevoie si de proteine pe care le iei din carne si de fibrele din paine sau vitaminele din fructe.Totul tine de cantitate. Daca vrei sa slabesti dar si sa mananci diversificat te sfatuiesc sa cumperi de la chioscuri revista,, sanatatea de azi'' Se atribuie alimentelor diferite puncte si cu un calcul simplu poti stabili ce si cum sa mananci sanatos dar si sa slabesti!

| ionica56 a răspuns:

1.Dupa parerea mea ciocolata
2.painea nu ingrasa daca o mananci goala ci daca o mananci in combinatie cu alte alimente. decii mananca mai putina painica.
3.Painea caci contine amidon si poti face diabet.
4.Hmm. lamaia. Fiindca contine vitamina c.
5.cam toate sunt sanatoase. Morcovul ajuta la vederee.usturoiul impotriva raceliiii...

Sanatate.

| RockerGirl a răspuns:

1.Cred ca painea
2.La 2 e mai bine asa:mancare putina si des, si fara paine
3.mai rau e painea
4. dupa mine e marul
5.si aici cred ca e morcovul

| cucaracia a răspuns:

1.Zaharul
2.Depinde de mancare, dah mai bine cred ca e sa mananci normal, nici mai multa paine nici mai putina si la mancare la fel.
3.In general toate fructele sunt sanatoase, dar nu fructele uscate ca contin mult zahar si mai sunt si unele fructe care contin destul de mult zahar, de fapt fructoza(zaharul din fructe), care nu sant recomandate diabeticilor.ex: strugurii.
5. Cele proaspete, in nici un caz cartofii prajitzi.

| sassy2000 a răspuns:

Sall sunt Sassy2000 si am raspunsurile la intrebarile tale :
1. Dupa parerea mea, untul este alimentul care ingrasa cel mai mult.
2. Dupa parerea mea, mai multa mancare si mai putina paine.
3.Painea este mai rea decat carnea.
4. Din cate stiu eu, marul este cel mai sanatos fruct.
5.Din cate stiu eu, varza este cea mai sanatoasa leguma.

| ralucutsa_9367 a răspuns:

Painea e cea care te ingrasastraight faceamandoua si carnea su painea sunt "rele"nu iti zic sa nu manaki, daca mananki manaki putin si bunwinking
trebuie sa mananci mai multe fructe legume si mai multe salatebig grin
trebuie sa mananki PUTIN la fiecare masa adica micul dejun pranz si cina(mananci mai putin)sa renunti la laptele cu cereale(asta ingrasa f repedestraight face)
eu sunt slaba adica am 42 kg si manank si tot nu se prinde nimichee hee
nu stiu cand aud fete ca mananca nu stiu ce si se ingrasa asa de repede nu stiu.in fine
eu iti propun sa manaki putin si bunwinking
baftawinkingsi abtine-te de la dulciuri cele mai relesaddin pacate
bafta si succes:*

| Deriss01 a răspuns:

1.ciocolata
2. putin din fiecare
3.painea
4.nuca
5.spanacul