| CrazyBlacky a întrebat:

Am si eu o intrebare:
-astazi am taiat niste lemne cu drujba si mi-a sarit o ashcie in ochi iar acum simt ca mai e acolo dar eu cred ca a iesit, vad un puncat in ceata oricat m-as spala.
Cineva mi-a pus Palinca sau tuica nu stiu sigur ce era pentru cei care nu stiu este o bautura ce contine alcol.As vrea si eu sa stiu ce urmari poate avea si cum as putea trata asta deoarece mi-e putin frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In ochi NU se pune palinca/tuca( au intre 40-60 de grade alcoolice ) caci corneea, foarte sensibila, va suferi o arsura chimica.De fapt corneea ta a suferit 2 traume : mecanica (zgaraiere cu aschia) si una chimica (arsura cu alcool). Du-te cat mai repede la un serviciu de urgenta!

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Omule, nu mai sta pe ganduri, fuga la medicul oftamolog, la cel mai apropiat spital. Nu te juca cu vederea!

| cristi202 a răspuns:

Daca vezi un punct in ceata, e suficient de grav incit sa mergi la medic. Nu stiu cit de bine a fost faptul ca ti s-a pus alcool in ochi.

| Ballet a răspuns:

Fuga la doctor! El o sa stie ce trebuie facut!
Ps: Sper sa te faci bine in curand happy

| anonymousxD a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la doctor!

| CrazyBlacky explică:

Imi pare rau era punct nu puncat

| CrazyBlacky explică:

Daca pun lapte de la mama, lapte mamar ajuta cu ceva? stau cam departe de spital

| tzotzo2562 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un cabinet medical specializat...cu asa ceva nu e de joaca

| vio122 a răspuns:

Mergi la oftalmolog, e cel mai indicattongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o balta cu tot felul de prostii mergi la medic deoarece cu timpul e posibil sa nu mai vezi nimic cu ochiul respectiv, nu e de joaca (daca te duci acum poate curata ochiul cum trebuie si cam atat cu cat stai mai mult si nu te duci cu atata o sa fie mai grav). Si data viitoare cand mai folosesti drujba foloseste ochelari de protectie ca de aceea exista asa ceva.