| alexRE a întrebat:

daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Deci, nu prea am bani sa merg la sala, si na...ma descurc acasa cum pot cu flotari, abdomenee etc.mai am si 2 gantere de 8 kg fiecare si fac exercitii aproape in fiecare seara (mai fac pauza o zi la 2 zile consecutive de exercitii) pentru biceps, trapez, piept, antebrat si abdomen.asaa.Intrebarea e daca e corect asa des, am auzit undeva de supraantrenament si am inteles ca poate avea efecte destul de negative asupra sanatatii, nu stiu ce sa cred sa continui asa sau sa mai reduc.Deci imi ia cam o ora in fiecare zi, sa nu se inteleaga ca le fac ca disperatul dar intre exercitii fac pauze de 30 de secunde in asa fel incat sa am timp pentru fiecare grupa.Cam ce program ar trebui sa am in mod corect? am 19 ani si o inaltime de 1, 82.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gasgicarul1998_8295 a răspuns:

Mai alex tu la 19 ani nu faci efort mai ales ca faci 1-2 ore pe zi
In progamul unui sportiv 2 este minim pentru cei performanti big grin
daca tu vrei sa arati bine: poti alerga
poti face gimnasitca cam 1 ora (poti face dupa muzica )
depinde daca esti mai plinut incearca sa nu mai prea mananci multe grsimi si prajeli

La o varsta ca ata ai cam putea sa mai dai ture cu bicicleta(ceva de genu)
Evita mai mult statul la TV la PC Console ...etc...
Nu apela cumva la medicamente pentru slabit pentru ca esti crud si nu ai nevoie de asa ceva

Sper ca tiam flost de ajutor big grinwinking
Bafta
fundita? :X:X:X plz :X:X:X

3 răspunsuri:
| Ada11 a răspuns:

Hai sa-ti spuna tanti ceva: nu stiu eu despre ce faci tu acasa,dar stiu ca dansul este cel mai bun mod de a slabi se de a-ti intari muschii. Dansurile populare. Iti faci si un nou grup de prieteni si daca iti vei zbate capul acolo sa inveti miscarile, vei "intra" in atmosfera si vei face tot ce poti ca sa iti iasa un dans de nota zece,vei fi si multumit de tine si vei si ajunge sa calatoresti in toata lumea. Eu sunt intr-un ansamblu(ansamblul artistic "Muresul" din tg mures) si pana acum am fost in bulgaria,mai avem un turneu in iunie tot in bulgaria,si avem planuri sa mergem in Macedonia,Grecia, Polonia si Olanda.
Ce zici? Te bagi? Si faci un efort care te lucreaza bine, dar nu excesivwinking.
Toate bune.
Ade

| marya a răspuns:

Este adevarat ca nu este bine sa faci exagerat de multe exercitii.Atunci cand chiar nu mai poti oprestete nu trebui sa fortezi prea mult muschii dar sa faci sport incontinuare pentru ca este sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o seara da, o seara nu, o seara da. si tot asa happy
Bafta, cred ca ti-a fost de folos
Funda?