| raduqu a întrebat:

Fac sala de 1 an si vreau sa imi schimb programul. Care ar fi mai bun?
Piept triceps
spate biceps
pauza
umeri trapez antebrat
picioare
biceps triceps

SAU

piept triceps
spate biceps trapez
pauza
piept umeri
picioare
biceps triceps antebrat
pauza

Stiu ca nu e mare diferenta intre ele insa ambele mi-au fost recomandate de 2 prieteni si nu stiu pe care sa il aleg...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai nu exista ce cauti tu... tu la antrenament produci micro-rupturi de fibre. Pe scurt, "distrugi" partial muschii. Acele micro-rupturi se refac acasa, cu proteina din mancare. Si atunci cresc, cand se refac.

De ce nu ai cum? Nu e asa scumpa, e pana in 1500 de lei. Cei care merg la concursuri mananca de 3-4000 de lei pe luna (+suplimente si alte alea).

p.s.: gasesti o gramada de programe pe culturism.ro sau alte site-uri de bodybuilding, uite aici:

http://www. culturism.ro/vedete/program--4-zile-pe-saptamana-cu-plan-alimentar-pentru-forta-masa-si-rezistenta.html

Are si plan alimentar.

Ia programe de pe site-uri specializate, nu ce auzi de la "prieteni" care probabil nu au fost la un concurs de forta in viata lor.

| raduqu explică (pentru Cosmin86):

Site-ul e foarte bun si chiar util mersi de ajutor! In legatura cu mancarea nu pot sa ma obisnuiesc sa mananc asa mult nu e problema de bani ci ca chiar nu pot sa mananc, am incercat insa nu pot, rar sa mananc 4 mese ca nu mi se face foame!

| raduqu explică (pentru Cosmin86):

Auzi dar crezi ca ar fi mai ok programul de pe http://www. culturism.ro/vedete/program--4-zile-pe-saptamana-cu-plan-alimentar-pentru-forta-masa-si-rezistenta.html sau cel pe care l-ai spus tu? e asemanator insa putin schimbat... pare mai simplu cel spus de tine totusi si cred ca ar functiona mai bine dar nu stiu... ei spun :
Ziua 1 – piept & biceps
Ziua 2 – pauza
Ziua 3 – cvadriceps & biceps femural
Ziua 4 – umeri & triceps
Ziua 5 – pauza
Ziua 6 – spate & gambe & abdomen
Ziua 7 - pauza

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduqu):

O sa poti sa mananci mult dupa antrenamente serioase, corpul o sa-ti ceara pe masura ce ridici greutati din ce in ce mai mari.

Legat de cele 2 programe: nu exista "cel mai bun". Orice program e bun, cat timp respecta niste reguli:

- o grupa de maxim 2 ori pe sapt (aici trebuie sa tii cont ca bicepsii intra la spate si tricepsul la piept. deci deja biceps-triceps sunt lucrati de 2 ori - o data direct si o data indirect)

- Tinutul cont de participarea grupelor la alte grupe: spre ex. sa nu fie luni biceps si marti spate... ca bicepsul participa la antrenamentul spatelui si o sa-ti afecteze antrenamentul.

Mai exista si programul push-pull-legs in care nu lucrezi pe grupe ci pe tipul de miscare (tras sau impins). Astfel, in ziua de push lucrezi piept+deltoid anterior+triceps, in ziua de tras spate+deltoid posterior+biceps+antebrat.

Un ex. de antrenament push-pull-legs:

ziua de pull: 2 tipuri de tractiuni la bara, ramat cu gantera, indreptari, tractiuni cu palmele spre tine

ziua de push: impins orizontal gantere, impins inclinat bara/gantere, flotari la paralele, impins pentru umeri

picioare: ca un antr de picioare obisnuit.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ambele mi se par proaste. La primul lucrezi bratele de 2 ori pe sapt, la al doilea dupa ce ca lucrezi bratele de 2 ori pe sapt, mai faci si piept de 2 ori pe saptamana.

Prietenii tai sunt complet paraleli cu sportul, nu?

| raduqu explică (pentru Cosmin86):

Atunci recomanda un program! sunt curios sa vad un program de la cineva care nu e paralel cu sportul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduqu):

Programul cu care am avut cele mai bune rezultate:

luni - piept + biceps
marti - picioare
joi - spate
vineri - umeri + triceps

Si exercitii grele, gen la spate cel putin 2 tipuri de tractiuni la bara (cu discuri legate de mine, evident), la triceps flotari la paralele, etc.

Exercitii grele, a.i. sa ai muschiul praf 1-2 zile dupa si sa tremuri cand faci ultima repetare.

Asta + 3-4 fripturi pe zi + multe alte alimente cu proteine si carbo.

| raduqu explică (pentru Cosmin86):

Nu sunt genul care sa ma tin de un program alimentar, doar mananc 3 -4 mese pe zi si nu ceva special si la program mi se pare cam putin totusi... crezi ca o sa am rezultate mai bune din atat decat din cele 2 de mai sus care par ceva mai complexe si pare ca antrenezi mai multi muschi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru raduqu):

De ce putin? Antrenezi tot corpul. Tu inca nu stii sa te antrenezi, daca poti sa faci piept de 2 ori pe sapt inseamna ca nu-l antrenezi suficient de tare. Trebuie 2-3 zile sa ai febra.

Arnold zicea ca un antrenament e cu adevarat intens daca vomiti dupa... eu cred ac e suficient de intens daca tremuri la ultima repetari. 90% (chiar si oameni cu 5 ani de sala) nu stiu sa se antreneze intens, ei cred ca intens = multe repetari sau prea putine repetari.

Eu cu programul ala am 46 in brat si 38 in antebrat. Si pot face tractiuni cu 30 kg legate de mine, la o greutate de 95kg.

Muschii se fac din alimentatie, NU din antrenament... antrenament poti sa faci si 3 pe saptamana la sala si tot sa cresti mai mult decat unu cu 10 antrenamente laughing Antrenamentul e doar un stimul... ACASA se construiesc muschii, cu multa mancare, nu la sala.

Doar incepatorii cred ca muschii se fac la sala laughing

| raduqu explică (pentru Cosmin86):

Ok o sa incerc si programul tau sa vad cum merge. De alimentatie nu pot sa ma tin si nu pot sa mananc atat, de asta cautam un program cu care macar sa inaintez fara sa tin o dieta alimentara...

| ruddy a răspuns:

Incearcale pe amandoau, de fapt incearca mai multe programe, vezi care iti place mai mult, in care te simti mai bine, nu exista un program perfect, depinde de la persoana la persoana!