| nyoentox2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare, daca vreau să imi scot un dinte si sa il inlocuiesc cam cati bani mi-ar lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te va costa multiplu decat greutatea dintelui scos, in aur pur. big grin

| relian a răspuns:

Depinde cu ce vrei sa inlocuiesti. Punte sau implant, prima varaianta este cea mai naspa si total neindicata.
Eu decat sa pun punte mai bine stau fara acel dinte.Astea is optiunile ce le ai la ce ai intrebat, alte optiuni nu sunt.
Pretu este diferit atat pentru punte cat si implant, cel putin in ce priveste materialele folosite, metoda folosita.Manopera e undeva pe acolo mai la toti.

| anonimg a răspuns:

În termeni medicali tu ai nevoie de un implant dentar. Acest lucru înseamnă mai multe vizite la medic, chiar și pentru un singur dinte.
Aici găsești mai multe informații, inclusiv niște prețuri (în euro):
https://www.google.com/......https?/url
În locul tău, pentru că nu mă costă nimic să întreb, m-aș duce la un cabinet stomatologic și aș cere să îmi spună acolo prețul complet de înlocuire al dintelui cu toate operațiunile necesare, în care să fie incluse și materialele și manopera (manopera înseamnă munca medicului). De asemenea aș întreba și de câte vizite trebuie să fac, și cât timp va dura întreg tratamentul (poate să dureze o lună sau două. Deoarece operațiunea de schimbare a unui dinte se face pe mai multe etape, este necesar ca să existe o anumită vindecare a gingiei și osului între aceste etape).
De asemenea dinții artificiali sunt și ei pe diferite calități; asta înseamnă preturi diferite.

| Zuzu1991 a răspuns:

Intre 830 si 4000 de euro
https://www.implantodent.ro/implantul-dentar/pret-implant-dentar/
plus extractia
plus alte "placeri" imposibil de prevazut
de gen, dupa extractie nu ai destul os in care sa infiga implantul, asa ca iti trebuie operatie de transplant de os

| nyoentox2002 explică (pentru Zuzu1991):

Odata ma fost pe gratis sa imi fac o masea si o zis ca nu poate plomba măseaua ca imi lipseste un perete de dinte

| nyoentox2002 explică (pentru Zuzu1991):

Lu mama i-a luat pe toata lucrarea in jur de 4000 lei ca sa isi puna mai multi dinti plus tratat, plus scos

| Zuzu1991 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mama, ai zis "inlocuit", asta inseamna implant
ce spui tu e punte, inseamna pilit 3 dinti adiacenti si pus o punte peste, asta e cu totul altceva

| Meme10Meme a răspuns:

E de Aur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este un preț fix. Depinde de medic si experiența pe care o are. Fiecare își face propriul său preț.