| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu prea inteleg asta cu canceru` de col uterin. Cum poti face cancer de col uterin daca iti incepi viata sexuala inainte de 18 ani?big grin Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Informatii pe http://www.informarehpv.ro/

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Colul uterin este alcatuit din doua componente: exocolul si endocolul. Limita dintre aceste doua zone este cea mai vulnerabila, toate cancerele de col uterin incepand de la acest nivel. Pana la 14 ani, exocolul este foarte mic si limita asta este situata in continuarea vaginui (superficial). Intre 14 si 17 ani si jumatate, colul uterin sufera o rotatie, rotatie in timpul careia este foarte expusa aceasta limita. La sfarsitul rotatiei, exocolul se dezvolta mult, astfel incat limita aceasta se gaseste foarte sus, ascunsa.
In timpul actului sexual, la fiecare penetrare, capul peniului se loveste de colul uterin care este la 8-9 cm adancime si apoi aluneca spre posterior. Daca iti incepi viata sexuala inainte ca rotatia sa fie completa, acea limita va fi expusa lovirii repetate in cursul actelor sexuale, ceaa ce va initia modificari precanceroase care vor evolua spre cancer. Dupa 17, 5-18 ani, acea limita este mult mai putin accesibila.
Apoi, legat de infectia HPV. Infectia HPV determina cancer cand virusul atinge limita decrisa mai sus. El ascensioneaza lent din exocol daca infectia apare dupa varsta de 18 ani. Daca infectia apare inainte de varsta de 18 ani, el practic se va localiza initial la nivelul jonctiunii si va determina rapid cancer.

Răspuns utilizator avertizat
| →s ♥ ą← a răspuns:

Ptr ca atunci el se dezvolta si...auzi nu mai bine te lamureste un medichappy? Vei intelege mult mai bine!

| andreeadenisailie a răspuns:

Intreaba un doctor!