| Molecula a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu roseata din obraji. Sunt baiat, iar pe internet am observat ca se vorbeste doar de roseata din obraji de la fete. Am inteles ca se numeste cuperoza si am cautat poze cu aceasta boala, iar in unele poze erau persoane carora li se vedeau vene pe fata sau care aveau pielea crapata pe obraji. La mine nu este cazut acesta, de aceea nu stiu daca am cuperoza sau alt ceva. Eu am o roseata vizibila permanent, dar care se amplifica atunci cand alerg, cand ma intreaba profesorii ceva si nu stiu sa raspund sau in orice alte conditii de stres. Vreau sa va intreb daca exista vreo alifie care sa ma ajute sa scap de aceasta roseata din obraji sau care sa ma ajute sa ramana usor vizibila, fara sa se accentueze in momentele de stres. Daca stie cineva vreo alifie pentru asa ceva, astept raspuns. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Pentru ca se produce mai putin sebum iarna,pielea devine mai opaca,mai lipsita de elasticitate si mai vulnerabila in fata agresiunilor externe:vant,frig,soare.
Cuperoza, apare mai frecvent, la persoane de varsta a doua si mai ales la femei.Ea se manifesta prin aparitia de vinisoare rosii pe obraji, pe fata, barbie si pe nas.Cred ca nu ai ajuns inca la asa ceva!
Cauza aparitiei, poate fi si genetica, alaturi de factorii ce tin de mediul inconjurator.Vasele de sange se silata,din cauza elasticitatii scazute si a circulatiei periferice defectuase.
De evitat:stersul,alcolul,fumatul,expunerea la soare,alimentele picante,utilizarea apei reci sau fierbinti,trebuie folosit un sapun usor,de controlat hipertensiunea arteriala.
Alifii,nu prea exista,ca sa estompezi roseata(poate la fete un fond de ten,ar face "minuni").
Gasesti multe articole pe Google,despre aceasta problema.
Si eu am cuperoza,stau foarte mult la soare(imi place sa merg la mare),dar eu am si o varsta tutankamonica,am si o circulatie periferica deficitara,tot din cauza varstei, dar norocul meu, este ca am pigmentul mai inchis al tenului si nu se vede asa accentuat.Dar am atentie la ce mananc(nu exagerat) si iau totul ca pe ceva normal, ca asta este varsta, ca altfel as lua-o razna!