| Roman_Gheorghita_2000 a întrebat:

A rezolvat cineva problema cu cuperoza (roseata in obraji ). Daca da, atunci va rog sa-mi spuneti si mie.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Cuperoza.
tratament naturist:
1. Flori şi frunze de nalbă de cultură. Se prepară o infuzie prelungită de 30 de minute dintr-o lingură la 100 ml apă. Se aplică comprese cu această infuzie pe faţă.
2. Flori de levănţică. Se prepară o infuzie di 2 linguri de flori la o cană de apă, cu care se fac tamponări repetate pe zonele afectate.
3. Flori de nufăr alb. Se prepară un decoct (fierbere) din 4 flori la 4 pahare de apă. Se curăţă faţa cu această loţiune în fazele incipiente ale cuperozei pentru a împiedica extinderea ei.
4. Lăptuca, salata verde. Se prepară un decoct dintr-o căpăţână de salată la o jumătate de litru de apă. Se aplică comprese pe zonele afectate.
5. Mască pentru tenul cuperozic: se amestecă o linguriţă de miere de albine cu 10 picături de zeamă de lămâie şi cu 5 picături de ulei de migdale.