| eu_3300 a întrebat:

Am avut niste cosuri pe obraji, acum mi-au trecut cat de cat, dar a ramas pielea rosie si se vede extrem de urat, cum as putea sa scap de aceasta roseata? si cum as putea sa scap de cosurile de pe frunte? va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Cumpara de la farmacie Zineryt,e foarte bun si se vad rezultatele dupa cateva zile.Ti-l recomand fundita?

| EduardGa a răspuns:

Sunteti teroare! Niciodata nu recomandati un produs altcuiva, pe care voi l-ati folosit, si care voua, probabil v-a facut bine. Daca voua v-a facut bine, ati avut noroc, si v-ati simtit ca in al noualea cer vazand ca da rezultate, ei bine, altcuiva poate sa ii faca rau. Mai ales acel produs Zineryt, de care multi vorbesc. Katya si Petro, stiti ce efecte adverse poate sa aiba un produs pe baza de eritromicina, asupra pielii? Iar daca esti sensibil sau alergic, iar tu nu stii, te-ai scos! Nu mai recomandati produse! "Vaaai, m-am dat cu Zineryt si intr-o saptamana am scapat de cosuri! ce happyyy sunt. Ia sa scriu eu pe un forum, sa cumpere si altii produsul." O vara de-a mea era sa moara de la Zineryt. I s-a umflat toata fata, si i s-a facut niste bube de toata frumusetea. Era alergica la eritromicina, pe fond cutanat, iar ea nu stia acest lucru. Numai un specialist, numai un dermatolog poate sa va asigure, sa va indemne, sa va sugereze sa luati un anumit produs, numai dupa un control amanuntit. Si cand zic un control amanuntit, ma refer la un control pe baza probe. Doctorii stiu despre ce este vorba. Nu ascultati medicii care doar uitandu-se la fata voastra, da un verdict. Sub nici o forma! Unii se lupta cu acneea zeci de ani, altii doar cateva luni, insa totul depinde de un tratament administrat corect si eficient. Pentru cicatricile ramase in urma acneei sunt numeroase produse, asa ca urmatorul tau drum trebuie sa fie la dermatolog. Multa bafta si te rog, nu lua produse auzite pe ici pe colo. Ai grija de tine! Vorbesc din experienta...
Luci

| FlorinaRuby a răspuns:

HumanOid are dreptate...singurele metode pe care ti le putem da sunt cele "babesti" sa zic asa...
1. aplica pasta de dinti ca sa usuci si asa nu mai raman pete
2.pentru roseata piseaza o aspirina, umezeste'o si pune'o pe asa zisa rana
3.freaca cosul cu o bucatica curata de usuroi, mirosul e neplacut si s-ar putea sa usture dar la mine a mers, acum nu stiu si la tine
3. tine degetul apasat pe cos timp de 4 minute, dupa vreo 10 min. repeta procedeul
4. da cu gheata pe roseata
4.seara pune miere pe cos iar apoi pune un plasture pe ea ca sa nu te manjesti, dormi asa si dimineata exista posibilitatea sa iti treaca
P.S.stiu ca toate sfaturile in afara de cel de la 2 sunt pentru cosuri dar daca gasesti unul care sa functioneze(am spus unul pentru ca tu ai un ten diferit de al meu si nu stiu care va functiona)cosul va disparea mai repede si un urma lui nu vor ramane pete! suCces!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana iti rezolvi problema foloseste un fond de ten cremawinking si totul va fi mascathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a scapa de cosuri, incearca Zineryt-ul.Este foarte bun si majoritatea au fost multumiti de el(inclusiv eu). Pentru petele rosii, nu folosi nimic, vor trece de la sine in cateva luni(aproximativ5).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HumanOid, de acord; Zineryt-ul poate provoca multe neplaceri, mai ales in cazul in care persoana respectiva e alergica la eritromicina.Nu am negat lucrul acesta si, greseala mea ca am uitat sa-l si mentionez. Dar nici in dermatolog nu te poti baza in totalitate.Marea majoritate nu fac acel control amanuntit de care vorbesti, ci doar se uita la fata ta si, in functie de tipul de ten, iti prescriu niste medicamente cu preturi astronomice care n-au nici-un efect...nu putini au fost oamenii care au patit asta.Multumesc pentru atentionare, de acum nu voi mai recomanda produse, sau daca o voi face, ii voi instiinta pe ceilalti cu privire si la riscurile utilizarii acestora(nu am absolut nici-un interes sa fac reclama). Eu, am observat putin mai devreme ca ai incercat deja Zineryt-ul, imi cer scuze, nu am stiut pana acum asta.Ai putea incerca si cu dermatologul, poate-ti prescrie ceva bun.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Petele roșii ti-au rămas din cauza produselor /cremele anti-acnee pe care le-am folosit ->efectele secundare.
Îți recomand sa nu mai folosești produsele pe care le-ai folosit pana acuma pentru coșuri si puncte negre, efectele le vezi si tu, te ajuta sa scapi de coșuri dar iți distrug pielea.

Te sfătuiesc sa cauți creme anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.

Eu tratamentul cu creme anti-acnee il am de la un doctor dermatolog foarte bun, si când am început sa utilizez cremele in câteva zile efectele au început sa apară.
Tenul a devenit mai curat vizibil, coșurile s-au uscat si treptat au dispărut complet.
Îți recomand cu ceea mai mare încredere cremele sa scapi repede de coșuri, fără efecte secundare