| anonim_4396 a întrebat:

Leucemia se poate transmite? Daca da cum? ....Si care sunt sansele de a scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate transmite. Cu chimioterapie si transplant medular, exista un procent de vindecare de aproximativ 20% (in functie de forma de leucemie)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să scapi de leucemie? Este cancerul sângelui!
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/leucemie_1617
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Leucemia nu este contagioasa, sanse sa scapi de ea sunt daca te tratezi la timp

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse sa scapi mici sunt poate daca o descoperi devreme. contagioansa nu e, e doar o forma de cancer

| Oana92 a răspuns:

Leucemia este o forma de cancer si nu se poate transmite. La ora actuala sansele de vindecare sunt destul de mari, se face chimioterapie si/sau transplant. Daca ai asa ceva iti recomand pe langa un medic bun si un psiholog sau un grup de suport, vei avea nevoie. Multa sanatate!

| viotedy a răspuns:

Nu se trasmite, nu se scapa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Cancerul sângelui.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leucemie
Te pup!

| Dan10079 a răspuns:

Nu se poate transmite aceasta boala! Dar din pacate este o boala foarte grava cand globulele albe sunt mai multe decat cele rosii si trebuie sa faci dializa. Sanasele sa scapi de ea sunt mici la fel ca si la orice alt tip de cancer straight face dar cu tratament indelungat si depistarea ei la timp exista sanse sa scapi de ea. Sper ca te-am ajutat!

| Alphabeat a răspuns:

Nu ai cum sa o transmiti, este cancerul sangelui.

| HoneyPot a răspuns:

Evident ca nu se poate transmite, la fel cum nu se poate transmite cancerul cerebral, de exemplu.
Sunt doua categorii mari de leucemie: cronica si acuta.
Cea acuta evolueaza foarte repede, fara tratament poti muri in decurs de cateva saptamani, maxim cateva luni. Daca boala raspunde bine la tratament se poate prelungi viata cu ani buni sau chiar sa existe vindecare totala - sanse de 40-50%.
Leucemia cronica nu poate fi vindecata niciodata. Insa are o evolutie foarte lenta cu simptome foarte putin resimtite. Practic, ai o viata aproape normala. Se poate trai si peste 20 de ani cu o forma cronica de leucemie daca este tinuta sub control prin tratamentele conventionale.