| viviana28 a întrebat:

Poate leucemia să fie o urmare a unei anemii netratate la timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, niciodata. Dar o anemie poate fi semnul unei leucemii la debut. adesea exista persoane cu simptome de anemie instalate de curand care de fapt au leucemie, lucru descoperit prin analize. de aceea, orice anemie, mai ales aparuta la o persoana adulta care se alimenteaza corect si nu sangereaza cronic trebuie investigata si din acest punct (cam 1% din persoanele cu anemie inexplicabila au de fapt o leucemie la debut, iar anemia e doar un simptom al leucemiei)