| nuintelegnimic a întrebat:

Leucemia se poate trata si fara trasnsplant? numai cu pastile?
a da si fumatul agraveaza leucemia sau nu are nici o treaba?
multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Leucemia se trateaza obligatoriu cu pastile citostatice, dar pntru vindecare e necesar un transplant de maduva in cursul unei remisiuni totale. Adica sub efectul pastilelor, boala da inapoi si pacientul poate primi transplant de maduva.
Fmatul este cunoscut ca intunecand prognoticul unei leucemii. Un fumator are sanse mai mici sa intre in remisiune si risc mai mare ca boala sa reapara.

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Leucemia nu se trateaza cu pastile, transplantul fiind sigurul "medicament".
Ea este o infectie, nedepistata. Fumatul, nu afecteaza leucemia. Insa, nu este recomandat.

| delia_6706 a răspuns:

Leucemia este o forma de cancer care afecteaza celulele hepatice, inclusiv celulele rosii, unele celule albe si unele celule care ajuta la coagularea sangelui. Fumatul dauneaza daca ai Leucemia.Scopul tratamentului in leucemie este acela de a distruge celulele canceroase si a permite celulelor sanatoase, normale, sa se formeze in maduva osoasa. Deciziile privind tratamentul, se bazeaza pe tipul de leucemie, stadiul bolii, varsta pe care o are pacientul, dar si pe starea generala de sanatate.
Astfel tratamentul ambulatoriu consta in:

- tratamentul ambulator pentru greturi si varsaturi: include urmarirea si tratarea imediata a semnelor de deshidratare, cum ar fi: gura uscata, saliva vascoasa, reducerea cantitatii de urina sau schimbarea culorii acesteia (urina inchisa la culoare) si eventuale ameteli aparute in ortostatism

- tratamentul pentru diaree: include o dieta echilibrata si urmarirea semnelor de deshidratare; trebuie consultat medicul inainte de a lua medicamente pentru diaree

- tratamentul ambulator pentru constipatie: cuprinde exercitii fizice usoare, o buna hidratare si o dieta bogata in fibre; trebuie intrebat medicul inainte de administrarea vreunui medicament laxativ;

- se poate intreba medicul si daca exista alimente ce trebuie evitate pe perioada chimioterapiei; multora li se poate prescrie sa nu manance fructe si legume proaspete si sa manance numai mancare bine gatita; bacteriile ce pot exista pe fructe si legume nu se pot indeparta uneori foarte bine prin spalare, iar bacterii ce pot exista in carne nu mor decat daca aceasta este foarte bine gatita; atunci cand se urmeaza tratamentul pentru leucemie, sistemul imunitar este scazut si exista un risc mult mai mare de imbolnavire de la aceste bacterii

- tratamentul pentru oboseala: include o cat mai buna odihna pe perioada radioterapiei sau chimioterapiei; trebuie ca pe langa desfasurarea activitatilor zilnice, cei ce urmeaza aceste tratamente sa beneficieze de odihna cat mai multa; oboseala se resimte mai ales la sfarsitul tratamentului

- tratamentul ambulatoriu pentru insomnii: trebuie stabilit un anumit program pentru somn, astfel incat sa existe o cat mai buna odihna

- dieta din timpul tratamentului: trebuie respectata pentru a preveni scaderea in greutate si pentru pastrarea tonicitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine are leucemie? depinde de varsta la care o faci, se trateaza medicamentos si nu numai.

| simovacariu a răspuns:

Mama mea este reprezentant FOREVER(aloe vera) si mi-a spus ca exista tratament si pentru asta. Toate produsele sunt 100% naturale(din pulpa de aloe+alte ingrediente naturale). Daca te intereseaza poti gasi si la tine in oras un reprezentant.Cauta informatii pe http://www.foreverliving.ro/.

PS:in multe cazuri chiar a functionat tratamentul!

| nuintelegnimic explică:

Un rpieten de al meu are 17 ani