| miasdbnqwyiudnwqiygu a întrebat:

Am si eu o intrebare:prietenul meu are varicela(varsat de vant). Se poate trata cu ACICLOVIR?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Sotul meu a facut varicela la 29 ani... nasol a fost ...nu stiu cati ani are prietenul tau dar cu cat este mai in varsta cu atat mai grav se manifesta... nu are rost aciclovir, e frectie pentru asa ceva... crede-ma... lasa-l in pace sa ii iasa bubele cum trebuie... trebuie uns cu pasta aceea mentolata ce se gaseste la farmacie... si urmareste-i febra... daca are febra sa ii dai algocamil tablete daca nu scade atunci fiola de algocamin... sotul meu a facut febra de 41 la fiecare puseu de eruptie... sa nu faca baie pana are pusee de eruptie, poate sa faca baie linistit dupa ce vede ca bubele incep sa se usuce si numai apar altele... multa sanatate

| Gaspar_Raul_1995 a răspuns (pentru tundenana):

Bună îmi poți spune te rog soțul tau când a avut varicela avea dureri de cap și în spate la ceafa? Am 26 de ani și am făcut și eu varicela și ma cam sperie bubele astea ca sunt multe și am dureri de cap foarte mari

Laur
| Laur a răspuns:

Aciclovirul inhiba enzima reverstranscriptaza, enzima de care are nevoie virusul varicelo-zosterian (cel care provoaca varicela) pentru replicare (inmultire), deci este eficient in tratamentul varicelei. Cu toate astea, recomand sa obtii confirmarea si prescriprie de la medicul de familie.

Tratamentul pruritului (mancarimilor) se face cu tinctura mentolata, care contine si alcool, deci previne infectarea bubitelor (poti s-o folosesti de cate ori vrei).

Sanatate!

| alma a răspuns:

Aciclovir este un antivial folosit pentru tratarea herpesilor si pentru accelerarea insanatosiri persoanelor cu varicela. Dar in momentul cumparari nu uita sa-i pui aceasta intrebare si farmacistului pentru ca este mai in masura sa-ti dea un raspuns.Sanatate

| vio a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Aciclovirul se folosește pentru herpesul din zona gurii (buzele) nu pentru varicelă.
Mergi cu el la medicul de familie și îi va prescrie un tratamnet corespunzător.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regim. fara ciocolata.prajeli...
pudra mentolata
si albastru de metil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa ies cu capu pe fereastra in a 6-a zi?