| ianisia a întrebat:

va rog daca putetis a ma ajutati cu un sfat. Acum cateva zile cand am facut baie am observat sub brat o umflatura, de marimea unei boabe de fasole, destul de tare, care s-a marit putin, insa am fost la farmacie si mi-a recomandat ihtiol + antibiotice(mi-a spus ca s-ar putea sa fie un furuncul). Am inceput tratamentul, si nu e nici o schimbare, in sesnul ca e tot umflat si e tot tare. Ce sa fac? Sa termin tratamentul si daca nu se retrage umflatura sa merg la medic? Se poate sa fie vorba de un furuncul? Si cu ingiena chiar nu am probleme, sunt chiar exagerat de curata si nu stiu de ce a iesitsad help pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil o infectie a unei glande sudoripare care aparedatorita epilarii si folosirii deodorantelor de tip stick. Ar fi bine sa te vada un chirurg, s-ar putea sa ai nevoie de o mica incizie de evacuare a puroiului. Nu te ingrijora, o sa-ti treaca.

Răspuns utilizator avertizat
| Tourniquet a răspuns:

Helau! Nu mai sta du-te la medic, fetito! straight face.

Nu o lua drept ''saritura" oh go on. dar te-am avertizat oh go on!

Deci, du-te la medic urgent! Nu ai cum sa ai cancer sub brat. _.
Poate ai un fel de cos, poate o infectie. NU STIU. doctorul va stii, nu te mai da cu nimic! intrerupe tratamentulwinking! si fuguta la medichee hee

Sanatate big hug Bye bye!

| drpopa a răspuns:

Infectia glandelor sudoripare axilare se numeste hidroadenita ar trebui sa existe si alte semne roseata, durere, inflamatia tesutului superficial, tratamentul corect este cu antibiotice si unguente cu antibiotic da acesta este superficial si nici de cum cu ihtiol. formatiunea respectiva poate fii un ganglion marit, un lipom, sau un chist. consultati medicul de familie

| hax0r a răspuns:

Ti s-a inflamat un ganglion axial. posibiltate de cancer mamar. directia:. Doctor de specialitate

| eva_2950 a răspuns:

Un raspuns sigur la intrebarea ta ti-l poate da doar medicul. Pune mana pe tel. suna-ti medicul de familie si fa-ti programare pentru. o consultatie.
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pisica? sora mea a patit la fel si s-a dus la doctor si i-au zis ca are "boala ghearelor de pisica"...adica daca te-a zgariat o pisica, te-ai infectat deoarece pisicile sunt pline de microbi sub gheare. e valabil si la caini.sora mea a trebuit sa se opereze... aaa si poti face si de la deodorant happy daca te dai seara cu lady speed stick sau rexona sau mai stiu eu ce, si nu te speli inainte de culcare, pielea ta nu respira si se fac acesti nodulisadmergi la doctor, o sa fie binewinking

| ianisia explică:

Va multumesc mult :*:*:*