| florinaav a întrebat:

Am luat anticonceptionale Karissa 6 uni apoi am facut pauza o luna dupa aceia am luat iar o luna, apoi o luna nu am mai luat pastile si trebuia sa imi vina ciclu, dar de patru zile nu a venit poate fi vorba de o sarcina sau din cauza ca nu am mai luat pastilele mi sa dereglat? specific ca in aceasta luna am avut relatii intime dar pprimul numar neprotejat iar al doilea protejat si nu au existat incidente. va rog dati-mi raspuns pe adresa de e-mail spiriti@personal.ro

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iei anticonceptionale complet aiurea si e posibil sa fie o dereglare de la ele sau sa fii insarcinata. Fa-ti un test de sarcina si apoi programeaza-te la ginecolog. Ia contraceptive dupa sfatul medicului, nu dupa ureche.

2 răspunsuri:
| bombonikme a răspuns:

O pauza cu anticonceptionale nici odata nu se face mai mica de 6 luni. iar karissa sunt anticonceptionale pentru administrar de lunga durata max 3 ani... cel mai bine te duci la un medic ginecolog si el te poatye lamuri mai bine iar pentru a scapa de intrebarile tale legate de sarcina fa-ti un test...si scapi de grija

| oana83 a răspuns:

Buna. poti sa iei anticonceptionale cativa ani la rand, daca intrerupi o zi se intrerupe si efectulacestora.deci tr sa iei tot timpul.cand nu iei foloseste alta metoda contraceptiva.