| anonim_4396 a întrebat:

Din luna iulie anul acesta am inceput sa iau anticonceptionale Karissa. Doar ca luna asta (august ) s-a intamplat sa uit o pastiluta sa o iau. Mi-am dat seama putin mai tarziu cand am vazut ca sunt cu una in urma. Nu imi pot aduce aminte cand am uitat-o si daca am luat-o in ziua urmatoare, dar nu a fost diferenta mare de zile. Doar ca in acele zile am avut si contact neprotejat dar fara sa termine in mine. Acum am terminat pastilele de 2 zile, deci sunt in pauza de 7 zile cand ar trebui sa imi vina menstruatia. Inca nu am nici o senzatie ca imi va veni..nu ma doare burta, spatele, cum se intampla de obicei. E posibil sa fi ramas insarcinata? Dau funda.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca ai ramas insarcinata si simptomele inaintea menstruatiei variaza de la luna la luna asa ca nu -i cazul sa-ti faci griji

| missoriginal a răspuns:

Buna.
Faza e ca anticonceptionalele fac rau organismului.In timp se pot forma diferite boli si nu e indicat deloc sa le i`ei.Cred ca asta e singura explicatie in legatura cu menstruatia ta...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, e posibil să fi rămas însărcinată!

TREBUIA să citeşti cu ATENŢIE prospectul :
" Drajeurile omise

Daca se întârzie administrarea la timp a unui drajeu, el trebuie administrat cât mai repede în intervalul de 12 ore faţa de ora normala de administrare, ceea ce nu va reduce protecţia contraceptiva si nu vor fi necesare masuri contraceptive suplimentare. Drajeurile urmatoare trebuie administrate la intervalul stabilit.

Daca întârzierea depaseste 12 ore, poate interveni reducerea protecţiei contraceptive.

In acest caz, femeia nu trebuie sa mai ia drajeul omis, ci va continua sa ia restul drajeurilor la orele stabilite, fiind însa necesare masuri contraceptive suplimentare pentru urmatoarele 7 zile de administrare.

Daca în aceste 7 zile se termina cutia cu drajeuri, se va începe imediat o alta cutie, fara a fi întrerupta administrarea. Aceasta înseamna ca sângerarea de întrerupere asemanatoare menstruaţiei nu va aparea pâna la terminarea celei de a doua cutii de contraceptive, însa pot aparea sângerare sub forma de picaturi si sângerare intermenstruala în zilele în care femeia ia regulat drajeul contraceptiv.

Daca nu apare sângerare dupa terminarea celei de a doua cutii, trebuie mai întâi exclusa posibilitatea unei sarcini înainte de a se continua tratamentul cu drajeuri contraceptive din a doua cutie."

În mod SIGUR, tu ai "depăşit" intervalul de 12 ore în care puteai să iei tableta uitată - deci "protecţia" ( şi efectul tabletelor ) a fost diminuat/ă - iar dacă în perioada respectivă ai avut contact sexual neprotejat, e POSIBIL să rămâi însărcinată!

De asemenea, conform Prospectului, în următoarele 7 zile de la uitarea pastilei TREBUIA să iei pilule în continuare, FĂRĂ întrerupere ( pentru cel puţin 7 zile )!
Dacă tu zici că "nu a fost diferenta mare de zile", e POSIBIL ca până la terminarea acelei cutii să NU ai 7 zile - deci TREBUIA să începi o cutie nouă FĂRĂ pauză între cutii ( lucru pe care NU l-ai făcut )!

Acum să NU mai începi o nouă cutie dacă NU-ţi vine menstruaţia în aceste zile de pauză - dacă în următoarele 3 zile de pauză nu vine, atunci să te programezi la ginecolog ( NEAPĂRAT ) în ultimele 2 zile de pauză!
Să-ţi spună ce se mai poate face - eu RECOMAND să ceri să-ţi facă un test de sânge pentru depistarea unei sarcini - şi, dacă nu eşti însărcinată, poţi să începi la timp o nouă cutie de anticoncepţionale!

Test de sarcină pe bază de urină DEGEABA faci acum, deoarece NU este concludent - acesta se face la cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual NEPROTEJAT, iar tu NU ai atât!

| Angelaaa a răspuns (pentru bursuc001):

E posibil ca am depasit acele 12 ore si am continuat cu pastilele, dar am mai avut pastile inca pentru 2 saptamani, eram la inceputul tabletei.

| bursuc001 a răspuns (pentru Angelaaa):

SIGUR ai depăşit cele 12 ore, deoarece ( CRED ) că iei tabletele la aceeaşi oră din zi ( cel puţin aşa TREBUIE luate ) : deci, spre exemplu, dacă ieri nu ai luat tableta la ora 20, atunci azi ai luat-o pe următoarea tot la ora 20 ( ca de obicei ) - deci ai luat-o după 24 de ore ( aproximativ )!

Apoi, dacă spui că ai mai avut pastile cam 2 săptămâni, atunci erai la MIJLOCUL ciclului - deci în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, astfel că, şi RISCUL de sarcină este MAXIM!

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Menţin recomandările de mai sus, deoarece aş aprecia că RISCUL să rămâi însărcinată este de 60-70 %!

| Angelaaa a răspuns (pentru bursuc001):

Iti multumesc ca ai reusit bagi frica in mine, dar din fericire cred ca fac parte din acele putine fete, care nu a ramas insarcinata cand avea sanse de 60-70%.

| bursuc001 a răspuns (pentru Angelaaa):

Dacă aşa pui tu "problema", îmi cer SCUZE că NU ţi-am dat "răspunsul" pe care îl AŞTEPTAI - dar NU cred că te ajuta cu NIMIC dacă aş fi MINŢIT şi ţi-aş fi spus că totul va fi bine!

Pe viitor, am să încerc să NU-ţi mai răspund la întrebări!

| alysha a răspuns:

Buna.Daca zici ca n-a terminat in tine cred ca n-ai de ce sa iti faci griji.Calculeaza intii daca erai in perioada fertila. Cred ca trebuie doar sa astepti si chiar daca ai fi ramas insarcinata n-ai cum sa afli acum.Referitor la lipsa simptomelor - la mine foarte des se intimpla sa-mi intirzie menstruatia si n-am absolut nici un fel de simptome iar dimineata cand ma trezesc - surpriza. Daca nu erai in perioada fertila n-ai de ce sa-ti faci griji. Eu sant contra anticonceptionalelor de aceea nu-ti pot spune nimic in legatura cu pastiluta de care ai uitat fiindca nu le folosesc. In caz ca s-a intimplat sa ramai insarcinata, consulta un medic.Anticonceptionalele influenteaza negativ asupra embrionului si poate avea oarecare malformatii. Ai grija pe viitor...