| xXdoareuXx a întrebat:

Am si eu o micuta problema.De jumatate de ora a inceput sa ma doare spatele atat de tare incat nu pot sa fac absolut nimic.nu pot sa ma aplec nu pot sa ma intorc stanga-dreapta absolut nimic.Ma doare si cand respirstraight face dar m-a luat dintr-o data. cel mai tare ma doare in partea dreapta mai sus pe unde e ficatul cred... Ce as putea sa fac? Sa astept sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Toti iti vor recomanda un medic. E greu sa ne dam seama de la ce porneste durerea ta. Ar putea fi mai multe cauze, eu asa am patit de la rinichi. Ma durea groaznic. Si cu toate tratamentele tot m-a tinut 3 zile. Repaus la pat si niste analgezice sa-ti mai ia din durere. Daca vezi ca nu-ti trece nici un pic si mai apar si alte simptome, mergi la medic. E cel mai bine.

| SkytterS a răspuns:

Nu cred ca e indicat sa astepti. Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la spital. Bafta!

| alexandraalis a răspuns:

Ungete cu un unguent: diclofenac, fastum gel, alifie chinezeasca, ketonal orice unguent de reumatism ce gasesti in casa.
Daca te doare la mijloc si te ustura la urinat, atunci mai vorbim sa-ti spun ce sa faci.
Dar, daca este doar o durere de spate si simti ca nu te poti misca, poate este de la pozitie sau de la curent.
Daca ai stat in curent i-a un paracetamol.
Pentru durere poti lua ketonal sau diclofenac tablete.
Daca nu ai in casa poti lua un algocalmin.
Ai grija daca esti alergic la unul din medicamentele de mai sus sa nu iei medicamentul respectiv.
Nu este grav ce ai, iti va trece.
Sanatate.

| Bulffy a răspuns:

Eu iti recomand in primul rand ca te dai cuun unguent pentru asa ceva sau sa sa iti iei o pastila.In caz ce acestea nu iti sunt de folos iti recomand in a doua faza sa te duci la medic.

| DemonWolf a răspuns:

Frate s-ar putea sa ai intindere ai facut ceva ca naiba. straight face? ca aasa am facut si eu si nu puteam sa ma misc ma durea cand respir nu puteam sa stau intins m-am dat cu nu stiu ce unguent si mia mi-a trecut dar ai grija s-ar putea sa nu fie intindere du-te la medic

| xXdoareuXx explică (pentru DemonWolf):

Pai la ora de sport dar am avut-o joi.trebuia sa facem niste rostogoliri mai naspha.si cand incercam mereu cadeam cu gatul naspa.dar nu cu spatelestraight facestraight facestraight face

| DemonWolf a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Asa am avut si eu un coleg care o facut intindere depinde de ce parte a corpului te-ai folosit cel mai mult si apropo alte exerciti nai mai facut podu etc ai grija oricm daca nu-ti trece nici cu un unguent du-te la doctor ai grija nu te juca cu sanatatea

| xXdoareuXx explică (pentru DemonWolf):

Pai am facut rostogoliri,podul, lumanarea, si niste chestii dar nu-mi amintesc denumirile

| DemonWolf a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Ok acum depinde unde si ce ai facut eu cum n-am fost acolo nu stiu mai bine vorbeste cu parinti tai si mergi la doctor sau daca nu macar date cu un unguent

| alexandraalis a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Iti va trece in cateva zile daca te ungi cu unul din unguentele de care ti-am scris mai sus si i-a ketonal sau diclofenac tablete, 1 tableta pe zi, timp de cateva zile, daca ai probleme cu stomacul sa iei si un pansament gastric de exemplu omez sau dicarbocalm si evita sa mananci sarat pe timpul tratamentului.
Daca durerea nu cedeaza dupa tratament, mergi la medic pentru o radiografie, desi nu cred ca va fi cazul.