| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire big grin daca am avut contact sexual pe 1 aprilie si menstruatia trebuia sa-mi vina pe 18 aprilie, am facut 5 teste de sarcina la 11 zile, 14, si tot asa si la 20 de zile si toate au iesit negative si menstruatia tot nu a venit ....sa fie oare sarcina? laughing sau raceala? big grinbig grinbig grinbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici unul din testele de sarcina nu este concludent. facute atat de repede, se iau in consideratie numai daca sunt pozitive. daca sunt negative nu inseamna absolut nimic. Primul test concludent il poti face, daca folosesti prima urina de dimineata, dupa 7 zile de intarziere, adica pe 26 aprilie. Pana atunci trebuie sa astepti.

| veronica89 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca se suspecteaza ca un contact sexual ar putea determina aparitia unei sarcini testarea la 10-12 zile este la fel de nesigura, rezultatele fals negative fiind foarte frecvente. Spermatozoizii traiesc in medie 3 zile in interiorul femeii, unii traiesc chiar 5, deci dupa un act sexual fecundatia se poate produce si la 5 zile daca ovulatia are loc doar atunci. Dupa fecundatie pot sa treaca 12-14 zile pana la implantare, apoi 1-2 zile pana cand gonadotropina corionica ajunge in urina la un nivel suficient de mare pentru a fi detectata de testele de sarcina pentru acasa. Deci pot trece 5+14+2, adica 21 de zile dupa un contact sexual pana ca sarcina sa poata fi detectabila, testele facute mai repede putand avea rezultate fals negative. Testul de sarcina trebuie facut dupa macar 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa macar 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.
http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

| Brigaela a răspuns (pentru veronica89):

Tu n-ai facut nici unul la 21 de zile (adica pe 23 aprilie) si oricum intervalul minim e de genul: 21 de zile de la contactul sexual sau 7 zile de intarziere a menstrei. Si nu uita ac este intervalul absolut mminim, asa ca merita sa refac testul de sarcina dupa inca 3-4 zile. Eu am ales varianta cu 7 zile de intarziere fiindca, in cazul tau, este mai concludenta, dar poti merge si dupa aceea cu 21 de zile de la contact. Daca contactul a fost pe 1, 21 de zile expira pe 22, deci puteai face testul pe 23 dimineata din prima urina, dar daca era negativ, trebuie sa-l mai repeti.

| veronica89 a răspuns (pentru Brigaela):

L-am repetat si azi la 7 zile de la intarziere de dimineata si tot o liniuta a fost straight face

| Brigaela a răspuns (pentru veronica89):

Atunci nu esti insarcinata, daca trec 10 zile de intarziere, trebuie sa te vada ginecologul.

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

A fost cam o perioada fertila,ca sa suspectezi o raceala ar trebui sa te doara ovarele sau rinichii, mai degraba testele nu au dat randament, dar poate fi si o intarziere chiar daca ai un ciclu regulat, mai asteapta si daca tot nu vine mergi si faci un eco, succes