| Messyhair a întrebat:

Am si eu o problema. Am candidoza si am fost de doua ori la ginecolog si de doua ori mi-a dat un tratament ce consta in ovule(prima oara am luat si niste pastile pe cale orala) si tot nu am scapat de aceasta problema. Nu stiu ce sa mai fac. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Ai luat si tabletele si ovulul exact cum a prescris medicul?
Daca da atunci trebuie sa te duci inapoi la medic sa te consulta din nou si eventual iti va lua o proba 'din secretie ca sa trimita la laborator pentru a afla exact care este cauza infectiei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă dai DETALII exacte despre : vârstă, data controalelor ginecologice, tratamentul efectuat/denumirea medicamentelor şi modul de administrare ( deci ce şi cât/când ai luat ), la cât timp după tratament a revenit candidoza, dacă şi partenerul a făcut tratament, etc., atunci am să-ţi dau un răspuns CONCRET şi obiectiv!

Fără aceste detalii NU are rost să vin cu idei ( până nu ştiu cu ce te-ai tratat )...

Aştept răspunsul, dacă ai nevoie de ajutor!

| DNSK a răspuns:

In primul si in primul rand, NU spalaturi intravaginale! Spalaturi locale, cu bicarbonat de sodiu sau ceai de galbenele. Foloseste canesten crema (7 zile.1 data pe zi, seara). In privinta ovulelor, e mai complicat. M-ar ajuta sa stiu ce ovule ai folosit pana acum si poate iti recomand altceva cu actiune mai buna

| AditzaAditsssa a răspuns:

Of si eu am aceiasi problema, am luat ovule, am folosit crema de galbenele si nimic, tot reaparesad

| 01092007 a răspuns:

Foloseste ovule cervugid.iti pui unul in fiecare seara, fa acest tratament 12 zile, pe langa asta fa-ti baie in cada unde pui 1 plic bicarbonat de sodiu sau iti faci spalaturi cu ceai de galbenele cu bicarbonat de sodiu(la 1l ceai 1 lingurita bicarbonat). foarte important de stiut:nu fa sex in timpul tratamentului iar daca ai un partener sexual stabil pune-l si pe el sa faca un tratament cu capsule de ulei de peste macar 2 saptamani si sa se unga in zona genitala cu unguent travogen, le gasesti pe ambele la farmacie.e foarte important sa va tratati amandoi in acelasi timp, daca nu o sa luati unul de la altul la nesfarsit.eu am avut aceiasi problema iar de mai bine de jumatate de an nu mai am probleme.multa sanatate iti doresc

| Rabi_Tibike_1995 a răspuns:

Am auzit ca reproducerea te ajuta (: